Světový tisk o zahraniční politice USA v souvislosti s událostmi v Pákistánu

Americký tisk se vrací k událostem v Pákistánu. Podle něj v této souvislosti zahraniční politika Bílého domu zklamala. Noviny se také věnují žádosti britské policie - prodloužit lhůtu držení podezřelých z terorismu bez sdělení obvinění. Listy komentují i blížící se konferenci o situaci v blízkovýchodní oblasti. Média si všímají také nápadu malajských konstruktérů aut sestrojit "islámské vozidlo" určené pro muslimské řidiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký list New York Times se vrací k událostem v Pákistánu. "Situace v této zemi je jenom další ukázkou toho, že zahraniční politika Bílého domu zklamala. Jenomže to není žádná novinka. Spojené státy se v posledních letech vydaly do několika sebevražedných projektů. Amerika poskytla Pákistánu ročně deset milionů dolarů jako pomoc. Finanční prostředky nejspíš ale neskončily u potřebných lidí. Mušaraf je asi investoval do zbraní a armádního vybavení, které potřebuje při sporech s Indií. Navíc pravděpodobně uzavřel dohodu s možnými vůdci teroristů. Krátce před tím, než vyhlásil v zemi výjimečný stav, totiž propustil z vězení asi 25 bojovníků Talibanu," připomíná New York Times a pokračuje: "Události v Pákistánu ale neodkryly jenom to, co se v této zemi opravdu děje. Do středu pozornosti se dostala také americká zahraniční politika. Za posledních šest let /tedy od útoku v září 2001/ to jde s demokracií ve Spojených státech z kopce. Není divu, že Američané nedokáží udržet pod kontrolou situaci v zemích, kde zasáhli. Těžko mohou někoho poučovat o hodnotách, které sami nedodržují," uzavírá New York Times.

Britský levicový list Guardian komentuje žádost policie ve Velké Británii na prodloužení lhůty, po kterou může držet podezřelé z terorismu bez toho, aby jim sdělila obvinění. "V Británii je tato lhůta dlouhá 28 dní. To je více, než v jiných státech, kde funguje srovnatelný model demokracie. A to dokonce i v zemích, které se v posledních letech musely vyrovnat s podobným teroristickým útokem, jako Londýn. Španělští policisté mohou zadržet podezřelé z terorismu bez sdělení obvinění pět dní, američtí jednom dva dny a turečtí asi týden. Přesto britští vyšetřovatelé tvrdí, že jim čtyři týdny nestačí a chtějí lhůtu prodloužit," píše v komentáři Guardian a pokračuje: "Zvýšení doby, po kterou mohou policisté podezřelé zadržovat, by bylo ranou pro britskou demokracii. Současně by to ale znamenalo zelenou pro další režimy - třeba pro Roberta Mugabeho v Zimbabwe. Londýn bude těžko kritizovat lidská práva jinde, pokud je nedokáže sám ctít," uzavírá Guardian.

Internetový server Arab News znovu komentuje blížící se konferenci o situaci v blízkovýchodní oblasti. "Zástupci Izraele, palestinské autonomie i Spojených států mají důvod mít kvůli tomuto jednání noční můry. Všem třem by mělo být jasné, že pokud tentokrát neuspějí, nebude to znamenat jenom prodloužení statusu quo na palestinských územích. Spíš to povede k dalšímu krveprolití a upevnění moci radikálního Hamasu. Do hry by se pak navíc mohly výrazněji zapojit jiné státy, jako třeba Írán," spekuluje Arab News.

Britská BBC informuje o novém nápadu malajských konstruktérů aut. "Jedna z tamních výrobních společností oznámila, že sestrojí "islámské vozidlo" určené pro muslimské řidiče. Bude na něm prý spolupracovat s firmami v Íránu a Turecku. V čem má být auto výjimečné? Bude obsahovat zařízení podobné kompasu, které dokáže na kterémkoli místě na Zemi určit směr k saúdskoarabské Mekce. Konstruktéři navíc interiér rozšíří o speciální prostor na uložení Koránu a šátků pro ženy. Výrobce doufá, že s novým nápadem udělá díru do světa," dodává BBC.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme