Světový tisk o západní Africe i Umučení Krista

Tématem číslo jedna je v těchto dnech Irák, bomby ve Španělsku a terorismus. Málokdo si ale všimne, co se děje na nenápadném západním africkém pobřeží, píše deník International Herald Tribune. Západní Afrika je dlouhodobě nestabilní region. Nejhůř je na tom Pobřeží Slonoviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Demonstranti v ulicích Abidžanu se snaží přimět vládu prezidenta Laurenta Gbagba, aby dodržela mírovou dohodu. Tu podepsala s povstalci už v roce 2002. Gbagbo se za pomoci lidových milicí snaží demonstranty umlčet. Neoficiálně se mluví až o 500 mrtvých demonstrantů. A svět mlčí.

Politické boje se přitom neomezují jen na Pobřeží Slonoviny. Rebelové mají podporu v sousední Burkině Faso. Laurent Gbagbo zase podporuje liberijské povstalce. Pobřeží Slonoviny tak stojí na pokraji propasti. Demonstrace můžou vyústit až v občanskou válku. Možná tu nepomůže ani přítomnost jednotek OSN. Jisté ale je, že svět nemůže jen nečinně přihlížet vládnímu násilí a vzájemné nenávisti, upozorňuje deník International Herald Tribune.

Slovenští prezidentští kandidáti Mečiar a Gašparovič mají pořád co vysvětlovat. Píše to slovenský deník Sme. Ivan Gašparovič má na svědomí kauzu Gaulieder. Jako tehdejší předseda parlamentu odvolal poslance Gauliedera, i když ten nepodal demisi. Gašparovičovu chybu uznal i ústavní soud. Bývalý premiér Mečiar zase nepostupoval správně při únosu syna tehdejšího prezidenta Kováče. Jak poznamenal Gašparovič, vyhlásil totiž amnestii pro odsouzené únosce, a to bylo na hranici legality.

Můžeme si za to sami, připomíná ještě slovenský list. Prezident bude zvolen demokraticky na základě naší ústavy. To, že nám bude příštích pět let vládnout Mečiar nebo Gašparovič, asi nejvíc ovlivní vládní politiky. Budou muset s jedním z nich jednat. Je na to potřeba silný žaludek, ale ten má vládní koalice v popisu práce, shrnuje deník Sme.

Americký film Pašije vyvolal kontroverzní reakce. Církev v Británii ale doufá, že jí film přinese větší zájem veřejnosti. Informuje o tom deník Guardian. Přípravy na Velikonoce jsou totiž v plném proudu a mazance se prodávají o sto šest. Hlavní podíl na tom má Gibsonův velkofilm, který plní kina po celé zemi. Nezřídka tak v supermarketu potkáte kněze či herce, který si nese na zádech těžký kříž. Dělá tak reklamu nejen filmu, ale hlavně církvi. O jeho zdraví si ale nemusíme dělat starosti. Církev se snaží předejít potížím, a tak je kříž odlehčený a jeho nositel má ramenní vycpávky.

Vzájemná pomoc je vidět i v kostelech. Tam se totiž prodávají knihy o filmu či malé křížky na krk. V obchodních centrech zase probíhají improvizované pašije. Skupiny věřících zpívají gospely a hrají scénky o Kristově ukřižování. Církev doufá, že se jí tak podaří vyvolat otázky. Pro odpověď na ně si veřejnost přijde na Velikonoce do kostela. Ne všichni Anglikáni jsou ale spojením filmu a duchovních svátků nadšeni. Jeden kentský církevní hodnostář to shrnul slovy: Po dlouhé době plní Ježíšův příběh stránky novin. Bohužel to je ale z úplně špatných důvodů, tolik dnešní Guardian.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme