Světový tisk opět o procesu se Slobodanem Miloševičem

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič před mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny je opět středem pozornosti zahraničního tisku. Rozebírá také vztahy Německem a Rakouskem a věnuje se i složitému soužití Izraelců a Palestinců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jugoslávský exprezident Slobodan Miloševič, t.č. ve vazební cele mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny v Haagu, plní v těchto dnech trvale stránky novin doma i v zahraničí. K osobnosti soudce poznamenal milánský "Corriere della Sera":

Obžalovaný a jeho soudce jsou skoro stejně staří: Miloševičovi je 59 a předsedovi tribunálu Richardu May-ovi 62 let. Richard May má pověst tvrdého právníka. Toto je nejvýznamnější proces jeho dosavadní kariéry. Ale kdo ho zná, ujišťuje, že tento Londýňan s akademickým vzděláním z Cambridge se nedá nikým a ničím ovlivnit - ani jménem, ani osobností obžalovaného. Označují ho za nezlomného soudce strohých slov. May je spíše příznivcem pravidel než nějaké hlubokomyslné rétoriky, uvádí italský "Corriere della Sera".

Londýnské "Timesy" napsaly, že jde v podstatě o to, zda bude obžaloba schopna dokázat , že byl Miloševič odpovědný za rozkazy pro páchání válečných zločinů v Kosovu. K tomu bude třeba se dotázat osob, které byly Miloševičově válečné mašinérii k dispozici - a také těch, kdo jsou obžalováni z válečných zločinů v Bosně a zcela nepochopitelně se stále ještě volně pohybují přímo před očima NATO. Spravedlnost musí být nestranná a musí mít široký záběr. Miloševič se nesmí stát ani fackovacím panákem, ani mučedníkem, uzavírají londýnské "Timesy".

Němci a Rakušané, označovaní pro tradiční vzájemnou směsici lásky a nenávisti jako "rozkmotření přátelé", plánují po víc než ročním zhoršení vztahů jejich nový začátek a normalizaci, napsal komentátor německé tiskové agentury DPA Thomas Brey. Vztahy mezi Berlínem a Vídní byly narušeny sankcemi Evropské unie kvůli účasti pravicově radikálních Haiderových Svobodných v rakouské vládě.

Bohužel květnová návštěva kancléře Schrödera ve Vídni nasypala podle autora další sůl do ran. Označením Jörga Haidera za "pitomce" a "feudála" dal Gerhard Schröder opozici a kritikům vlády k dispozici víc prostoru než svému rakouskému kolegovi Wolfgangu Schüsselovi. Dověděl se, že štáb jeho poradců má přímo "úděsnou kvalitu".

"Německá arogance tu byla vždycky," rozhorlil se v této souvislosti rakouský list "Kronenzeitung" (krónen-cajtunk). "No - a co má být? Oškliví Němci přicházejí a zase odcházejí," dodal deník. Rakušané podle listu ve vztahu k Němcům vždycky nerozhodně kolísali mezi obdivem a odmítáním. A Němci zase údajně považují Rakušany za jakýsi "bavorský hybrid".

Nepálský list "Samacharpatra" informoval o příčině nedávné brutální královraždy, kdy přišla o život desítka osob včetně královského páru. Korunní princ Dipendra podle citovaného deníku vraždil pod vlivem drog, které mu údajně obstarávali jeho osobní strážci. Několik z nich a také princův sluha byli z královských služeb propuštěni, další důstojníci byli převeleni jinam. Jak závěrem dodává nepálský deník "Samacharpatra", vyšetřovací komisi zbývá ještě objasnit motiv hrůzného činu a také druh narkotik, které kralovrah, korunní princ Dipendra požíval. Izraelský list "Jedioth Achronoth" informoval v těchto dnech o případu dvou mladých lidí v článku nazvaném "Romeo a Julie ze západního břehu Jordánu": Dvaapůl roku utajovali mladý Palestinec z Hebronu a nábožensky založená židovka ze sousedního města Kiriat Arba, bašty extrémistických izraelských osadníků, svou lásku. I pro ně platí přísná cestovní opatření provstup do Izraele. Při víkendovém výletu mladého páru ve středisku Tiberias však všechno vyšlo najevo.

Místní policie oba milence zadržela a mladého Palestince postavila kvůli nelegálnímu pobytu v Izraeli před soud. Hrozil mu trest vězení, ale nakonec i sám soudce kvalifikoval případ jako "neobvyklý" a odsoudil mladíka jen k pokutě. Podle slov právního zástupce mladého muže hodlá Palestinec v dohledné době konvertovat, aby se se svou židovskou přítelkyní mohl oženit, uvádí jeruzalémský list "Jedioth Achronoth".

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme