Světový tisk se nadále vrací k vydání Miloševiče

Zahraniční listy také komentují začínající předsednictví Belgie v Evropské unii, situaci v Severním Irsku po odstoupení šéfa regionální vlády Davida Trimbla a víkendovou stávku řidičů autobusů na Baleárských ostrovech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské deníky nadále věnují značnou pozornost předání jugoslávského exprezidenta Miloševiče mezinárodnímu tribunálu v Haagu. Londýnský Financial Times například poznamenal:

Západoevropské státy a USA musí nadále projevovat velkorysost vůči znepřáteleným balkánským národům. Vedle bývalé Jugoslávie nelze přitom zapomínat na státy v tomto regionu, které se už přiklonily k demokracii. Na všech stranách se účastníci konfliktů dopustili válečných zločinů. Haagský tribunál musí pro všechny zorganizovat řádný proces. Je také třeba vyslechnout výpovědi Miloševičových obětí, ale i těch, kdo Západu vytýkají, že politické vůdce Balkánu nechal příliš dlouho u moci. Spravedlnost je nutná ve všech směrech, zdůrazňuje list Financial Times.

Římská La Repubblica se zamýšlí nad možnou strategií Miloševičových obhájců. Jejich prvním rozhodnutím bude, zda se Miloševič před soudci objeví nebo ne. V Bělehradě kolují zvěsti, že Miloševič svou celu nehodlá opustit, aby se nemusel ukazovat před televizními kamerami celého světa na lavici obžalovaných.

Francouzský katolický deník La Croix se ptá, zda bylo opravdu nutné riskovat vydáním Miloševiče do Haagu krizi mladé křehké jugoslávské demokracie jen proto, aby byl bývalý prezident co nejrychleji pohnán k odpovědnosti.

Svědomí světa se raduje a mluví jménem obětí. Také pro budoucnost je to potěšující věc, neboť je to zároveň i poselství všem dnešním i budoucím diktátorům, uvádí závěrem pařížský La Croix.

Státní zločinci budou napříště žít v obavách, že za své přečiny budou voláni k odpovědnosti, napsal vídeňský liberální Der Standard. Je ironií, že Spojené státy, které sice prosazovaly zatčení Miloševiče, současně odmítají zřízení Stálého trestního soudního dvora. Neboť varování v podobě "cauzy Miloševič" platí nejen pro všechny diktátory, ale i pro takzvané "reálné politiky", kteří si myslí, že se s diktátory dají dělat dobré obchody, uvádí vídeňský deník.

Ruský list Vremja se domnívá, že odstoupivší srbský premiér Zoran Džindžič vyřešil rázem hned několik problémů. Zajistil zemi finanční pomoc. Pokořil svého protivníka prezidenta Vojislava Koštunicu. A uvedl vztahy mezi oběma jugoslávskými republikami - Srbskem a Černou Horou - na zcela novou úroveň. Hlavními aktéry teď už nejsou Koštunica a černohorský socialista Bulatovič, nýbrž Džindžič a černohorský prezident a zastánce odtržení Černé Hory od Jugoslávie Milo Djukanovič, uzavírá ruský deník Vremja.

Haagský Algemeen Dagblad označuje začínající předsednictví Belgie v Evropské unii za velkou šanci pro tuto zemi Beneluxu.

V politickém smyslu je připojení nových členských států nutnost prvního řádu, píše list. V ekonomickém a sociálním směru však tento proces klade značné požadavky na vedení Evropské unie. A to se stále ještě vyznačuje přemírou byrokracie a malou činorodostí. Na nové křižovatce různých cest se větší země jako Německo, Francie a Británie stále častěji řídí protichůdnými zájmy a pojetím. Kompromisy se nekonají nebo jen s velkým úsilím. Doufejme, že menší země, která se ve střední Evropě vždy zasazovala za spolupráci, dokáže využít nabízející se šance k průlomu v tomto směru, píše Algemeen Dagblad.

Londýnské Timesy komentují situaci v Severním Irsku po odstoupení šéfa regionální vlády Davida Trimbla.

Při hledání východiska z krize v Severním Irsku připadá předsedovi strany Sinn Fein Gerrymu Adamsovi klíčová role. Jeho straně by se hodilo, kdyby provincii opět řídila přímo Británie. To by znamenalo, že protestantští unionisté by byli politicky vytlačeni na okraj. Nevýhodou by však bylo, že pro Sinn Fein žádoucí sjednocení Irska - přibližně v příštím desetiletí - může nastat jen tehdy, bude-li pro menšina protestantů. Gerry Adams by měl pochopit, že poslední volební úspěch jeho strany mu dává jedinečnou příležitost dosáhnout pokroku v odzbrojení a severoirské sklady zbraní navždy uzavřít, píší britské Timesy.

Španělský El País bilancuje víkendovou stávku řidičů autobusů na Mallorce na ostatních Baleárských ostrovech za zvýšení platů a uvádí, že způsobila nedozírné škody pro turismus na této skupině ostrovů. Možná to bude dokonce ještě horší, uskuteční-li stávkující svou hrozbu a od poloviny července zastaví práci na dobu neurčitou. Řidiči autobusů jsou stejně jako piloti společnosti IBERIA malá profesní skupina, která má v sektoru služeb strategicky významné postavení. Mohla by tak turismus, který představuje 85% ekonomiky na Baleárech, uvrhnout do chaosu, varuje španělský El País.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme