Světový tisk sleduje s napětím vývoj v Pákistánu

Pákistánský prezident Mušaraf vybral nového premiéra Muhammada Súmrú, který v pátek složil přísahu. Úkolem jeho prozatímní vlády bude dovést zemi k lednovým parlamentním volbám. Opozice, která požadovala vznik neutrálního kabinetu, ale nadále obviňuje prezidenta Mušarafa z diktátorských ambicí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý deník Berliner Zeitung si všímá toho, že vojenský vládce Mušaraf slibuje volby, svlečení vojenské uniformy. Zatím ale neřekl, kdy chce zrušit výjimečný stav, který pozastavil platnost ústavy a uvrhl do vězení stovky příslušníků opozice.

I australský deník The Age soudí, že Mušarafův výjimečný stav nemá nic společného s demokracií, kterou prezident slibuje. Deník zároveň varuje, že plíživá eroze demokracie se odehrává i v západních státech a to dokonce pod stejnou záminkou, jakou uvádí Mušaraf - kvůli potírání terorismu. "Pákistán je krajní případ demokracie před zhroucením. To je situace nemyslitelná v Austrálii, kde je vláda práva chráněna a zajištěna. Nebo snad ne? V uplynulých letech hrozba terorismu připravila cestu pro malé, ale významné útoky na australský právní stát. Podkopány byly dokonce základní občanská práva a to ve jménu národní bezpečnosti.

Stávka německých strojvůdců se rozrostla z nákladní i do osobní dopravy a v pátek se čeká na německé železnici největší chaos. Pátek je totiž den, kdy se lidé dojíždějící za prací vracejí zpět domů. Má se do sporu vložit německá vláda? A je možné použít proti stávkujícím jako argument hospodářské škody, které vzniknou? To jsou otázky, který si klade německý tisk.

Podle deníku Der Tagesspiegel by se měla vláda držet stranou sporu mezi odborovým svazem železničářů GDL a vedením drah. Vstup do tohoto sporu by pro politiky znamenal riziko. "Podle průzkumů veřejného mínění vyjadřuje polovina obyvatel Německa se strojvůdci pochopení, druhá ne. Kdyby se politici vnutili do role rozhodčího, museli by počítat s nevolí," píše deník.

Na argument o hospodářských ztrátách odpovídá deník Berliner Zeitung. "Když vedení drah volá strojvůdce k rozumu, používá strašidlo hospodářské pohromy. Ale kdo dá ruku do ohně za to, že čerta na zeď nemalují ve vlastním zájmu představitelé vedení drah ? Také manažeři poškozují hospodářství, když nedokáží upravit své vztahy se zaměstnanci."

Kosovo čekají zítra volby do parlamentu a místních samospráv a předpokládá se, že to bude právě nová vláda, která se rozhodne vyhlásit nezávislost Kosova. Dosavadní jednání o konečném statusu provincie zatím k žádnému výsledku nevedla. O budoucnosti této jihosrbské provincie se prakticky denně píše v tamních novinách. Jeden z předvolebních komentářů zaujal našeho zvláštního zpravodaje v Kosovu Pavla Nováka:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Volby v Kosovu

Pavel Novák, Jaromír Marek, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme