Světový tisk spekuluje o dalším vývoji v Iráku

Německo diskutuje o tom, jak se vypořádat se stále silnější ultrapravicí, a Spojené státy zase o tom, jak dále postupovat v otázce Iráku. Tato témata reflektuje i dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník Washington Post spekuluje o tom, jak by současné nepokoje v Iráku, ať už nazývány občanskou válkou či nikoli, mohly nakonec dopadnout. Vidí v zásadě dvě možnosti - za prvé vojenské vítězství a za druhé diplomatickou dohodu.

Podle listu byla z historického hlediska vojenská vítězství řešením častějším a měla ve většině případů i trvalejší výsledky. Tedy ačkoli se diplomatická dohoda v Iráku zdá být žádoucí, toto řešení má velmi často krátký život, a to především pokud je jeho podpora jen třetinová, píše deník v narážce na to, že úplné stažení koaličních jednotek z Iráku podporuje jen něco kolem 30 procent Američanů.

A jaký je tedy recept Washington Postu pro stabilitu v Iráku? Především by se mělo začít diskutovat o tom, proč je či není výhodné podporovat tu nebo onu etnickou skupinu v Iráku, ať už šíity, sunnity nebo Kurdy. Argument, kterým se Američané ohánějí teď, tedy že jejich vojáci v Iráku posilují tamní mírové uspořádání, už dávno neplatí. Je navíc nutné si uvědomit, že jednotný Irák je už téměř jistě pouhou chimérou, uzavírá Washington Post.

Se svým pohledem se přidává i australský deník The Australian. Ten znovu naráží na fakt, že jen třetina Američanů podporuje úplný odchod zahraničních jednotek z Iráku. Za této situace nemohou podle něj protiváleční aktivisté očekávat, že bude americký Kongres, nyní nově pod taktovkou Demokratické strany, toto stažení tvrdě prosazovat.

V prezidentských volbách v roce 2008 by totiž američtí voliči svalili vinu za veškeré krveprolití v Iráku přímo na ramena demokratů. Do prezidentských voleb přitom nyní zbývá pouhých 700 dní. Žádná ze stran si nemůže dovolit promrhat ani jeden z nich, myslí si australský deník.

Další celonárodní debata se vede v Německu. Týká se možného zákazu tamní krajně pravicové strany NPD. Postavit ji mimo zákon už před třemi lety zkoušela tehdejší Schröderova vláda. Ústavní soud ale její návrh zamítl. Deník Süddeutsche Zeitung považuje zákaz NPD za delikátní záležitost. Německého zpravodaje Českého rozhlasu Jiřího Hoška zajímalo proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek cituje z německého tisku

Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme