Světový tisk spekuluje o formě odvety

Podle německého listu Die Welt připadají v úvahu tři možné varianty odvetného úderu proti pachatelům úterních útoků - raketový útok proti Afghánistánu, únos bin Ládina do Ameriky a koordinovaná operace spojenců. S jiným návrhem přišla moskevská Izvěstija - bina Ládina by měl zlikvidovat sám jeho hostitel a spojenec - afghánský Taliban.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý deník Die Welt informuje o prudce narůstající nevraživosti vůči muslimům v USA a s odvoláním na svého zpravodaje ve Washingtonu uvádí současně tři možné varianty odvety: raketový útok proti Afghánistánu, kde se údajně skrývá islámský šéfterorista Úsama bin Ládin; únos bin Ládina a dalších teroristů do Ameriky a zahájení procesu proti nim; koordinovaná operace spojenců pod velením USA a raketové útoky proti více zemím.

První varianta údajně nemá smysl. Bin Ládina nelze raketami zasáhnout, jak dokázala neúčinnost útoků křídlatých raket na výcvikový tábor teroristů v Afghánistánu v roce 1998. Nasazení bojových letounů je kvůli blízkým hranicím s Íránem, Pákistánem a Tádžikistánem, kvůli hornatému terénu a velké vzdálenosti od moře obtížné, a podle zkušeností bývalého Sovětského svazu i velice choulostivé.

Druhá varianta - únosy - je rovněž nepravděpodobná. Z logistických důvodů, a také proto, že se CIA už deset let nedaří proniknout do hlavních center islámských "božích bojovníků" a rozkládat je zevnitř. Penězi nebo novou identitou v USA se nedal nikdo zlákat. Tajná služba navíc váhá verbovat teroristy jako špiony či atentátníky na vůdčí osobnosti terorismu, a kromě toho jsou jistým interním nařízením tyto možnosti zakázány.

Třetí varianta - koordinovaná akce USA a NATO za pomoci raketových vojsk a útoky proti více zemím - je pravděpodobná. Ale pro náročnost příprav v rámci tajných služeb a vzhledem k tlaku veřejnosti na prezidenta Bushe co nejrychleji a nejtvrdším způsobem zareagovat je i tato možnost značně obtížná. Elitní americké námořní a letecké síly by sice byly během 48 až 72 hodin připraveny k boji na nepřátelském území a schopny teroristy zlikvidovat. Ale bez podpory sousedních států by to pro tyto jednotky byla jasná sebevražda, uvádí Die Welt.

Bruselský Le Soir k možnosti odvety uvádí:

Jaký protiúder? A jaká solidarita při tomto protiútoku? To jsou základní otázky v politické debatě v Belgii, v USA a ve světě vůbec. Na odpovědích na tyto otázky bude v rozhodující míře záviset podoba mezinárodních vztahů a budoucí tvář celé planety. V každém případě nepostačí rány klackem, i když dobře mířené. Terorismus je organizován v promyšlených sítích, které jsou prakticky nepostižitelné a připravené se v případě potřeby okamžitě dorozumět. K jejich zničení bude místo násilí zapotřebí podstatně víc inteligence a spolupráce, uvádí bruselský Le Soir.

Turínská La Stampa si v této souvislosti klade jiné otázky: Pochopil prezident George Bush, že jeho zemi napadl silný, energický a ideologicky zaměřený nepřítel, připravený na dlouhý boj až do konečného vítězství a ochotný zaplatit mimořádnou cenu? Má George Bush tak silnou morální konstituci, má takové charisma a takovou sebedůvěru, má strategické schopnosti, aby své vize ve spolupráci s NATO v nekonvenčním válečném konfliktu dovedl k vítězství? V konfliktu, kdy nepostačí jen letecké údery jako na Balkáně, ale kdy bude nutno bojovat a umírat? táže se italská La Stampa.

Ruská Nězavisimaja Gazeta poukazuje na to, že postoj dvou významných států - Pákistánu a Íránu - není dosud zcela jasný. Pákistán disponuje jadernými raketami, proti nimž zatím není ochrany. Írán je schopen zablokovat plavbu v Perském zálivu. To by vyvolalo hospodářskou i vojenskou krizi. Rozsáhlá protiteroristická operace by tudíž musela být společným dílem dalších spojenců. K tomu jsou však potřebné dlouhodobé vojenské i politické přípravy, upozorňuje Nězavisimaja Gazeta.

Moskevská Izvěstija přišla s podnětným návrhem, že afghánský Taliban by sám měl zabít saudsko-arabského šéfteroristu Usamu bin Ládina, který se zdržuje na afghánském území. Americké ultimatum vydat bin Ládina staví Taliban před velice těžkou volbu. Pokud vládci v Kábulu svého "hosta" bin Ládina vydají pod nátlakem "nevěřícím", ztratí svou pověst i autoritu u radikálních islámistů. Pokud by se však Taliban bránil, blafoval nebo jinak ztrácel čas, stane se terčem nedozírných odvetných útoků. Nebylo by zrovna nejhorším řešením. kdyby Taliban sám bin Ladina zlikvidoval. Odpovědnost by se pak vždycky dala svalit na "americké agenty", uvádějí moskevská Izvěstija.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme