To nejhorší svět v boji s koronavirem ještě čeká, řekl šéf Světové zdravotnické organizace

Pandemie nemoci covid-19 není překonaná, to nejhorší svět stále ještě čeká. V pondělí to podle agentury AP prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varování Tedros vyslovil v době, kdy řada států včetně těch evropských začala karanténní opatření uvolňovat.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Věřte nám. To nejhorší je teprve před námi,“ řekl Tedros. „Zabraňme této tragédii,“ uvedl.

AP poznamenala, že Tedros přímo nezmínil, proč se epidemie, při které se nakazilo takřka 2,5 milionu lidí, může ještě výrazně zhoršit. Někteří odborníci nicméně poukazují na Afriku, kde se může nákaza šířit nekontrolovatelně.

‚Korona, korona.‘ Na vytrvalce Homoláče pohlíželi během tréninku v Keni jako na vetřelce

Číst článek

Tedros v pondělí použil přirovnání ke španělské chřipce. „Jako chřipka v roce 1918, která zabila až sto milionů lidí,“ řekl. „Nyní ale máme technologii, můžeme zabránit pohromě, můžeme takové krizi předejít,“ dodal.

Tedros rovněž oznámil, že WHO objednala 30 milionů testů na zjištění koronaviru a že ještě tento měsíc začne distribuovat zhruba 180 milionů chirurgických roušek. Poznamenal, že v rámci solidárního programu WHO k testování léků na koronavirus je přes 600 nemocnic připraveno přijímat pacienty.

Tedros také podle Reuters řekl, že podle sérologických rozborů se ukazuje, že i v těch nejpostiženějších zemích byla infikována jen malá část populace, zhruba dvě až tři procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme