Světoznámý Tibeťan obviňuje Čínu z mučení

Známého tibetského obchodníka a ochránce životního prostředí ve vězení mučili. Karma Samdrup při soudním přelíčení obvinil čínské policisty a dozorce z krutého zacházení. Několikrát i mezinárodně oceněný byznysmen a ekolog čelí žalobě za ilegální obchodování s uměleckými památkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Bili mne ve dne i v noci, na několik hodin mne věšeli za mé vlasy, prohlásil Karma Samdrup v budově soudu. O jeho zuboženém stavu se mohla přesvědčit i jeho manželka, která ho spatřila poprvé od 3. ledna, kdy byl zadržen.

V nedávné minulosti byl přitom čínskými úřady označován za modelového občana Tibetu, tedy úspěšného obchodníka. Čínská centrální televize ho před čtyřmi lety také jmenovala filantropem roku.

Podle obhájců jde nyní o pomstu za jeho aktivity, zejména co se týče ochrany přírody, za které získal mj. i cenu Přátel země nebo grant v hodnotě jednoho milionu dolarů od charitativní organizace, kterou vede hongkongský hrdina akčních filmů Jet Li. Karma Samdrup se totiž postavil za své dva bratry, ekologické aktivisty, kteří byli zatčeni už vloni.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme