Cichanouská: V Bělorusku sice nevidíme žádné masové demonstrace, situace ale není klidná

Běloruské soudy vynesly tvrdé tresty opozičním aktivistům. Maryja Kalesnikavová dostala 11 let a Maxim Znak 10 let vězení. Exilová vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská v pondělí večer v litevském Vilniusu jednala s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem z ČSSD. Shodli se na tom, že sankce vůči režimu Alexandra Lukašenka je nutné přitvrdit. S Cichanouskou mluvil pro Radiožurnál zpravodaj Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Vilnius/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Na zahradě českého velvyslanectví ve Vilniusu jsem se Svjatlany Cichanouské zeptal, jaké jsou perspektivy běloruské opozice poté, co ji zdecimoval běloruský režim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, se kterou mluvil Martin Dorazín

„Ano, víme, odkud se tato otázka bere. Nevidíme sice žádné masové demonstrace, ale letos jsme vytvořili struktury, které opravdu usilovně působí v terénu. Naši lidé nikdy neměli sjednocenou organizaci, ale teď se síly spojily ve stávkových výborech, v různých podnicích a připravují generální stávku. Máme velmi širokou síť dobrovolníků a aktivistů, kteří pokračují v práci, a to pod obrovským tlakem a neustálou hrozbou, že je mohou unést a zavřít do vězení. Jsme pod velkým tlakem, ale uvědomujeme si, že tuto příležitost nesmíme ztratit, protože situace se v tomto režimu neustále zhoršuje.“

Cichanouská také upozorňuje na to, že i pod jakoby kamenným povrchem běloruského režimu probíhají důležité procesy.

Běloruský soud poslal dva vůdce opozice do vězení. Kalesnikavová dostala 11 let a Znak deset

Číst článek

„Změny pokračují také na straně režimu. Lidé jsou s Lukašenkovou politikou nespokojení. Byznys začíná chápat, že politika Evropské unie, Spojených států a Velké Británie je konzistentní a sankce se budou stupňovat. Byznys tím hodně trpí a nechce utrpět další ztráty kvůli Lukašenkově politice.“

„Byznysmeni stojí před volbou: zůstat s potápějící se vládou, nebo se připojit k občanské společnosti a novému Bělorusku. Někteří podnikatelé nám už volají a vyptávají se, jak by mohli hnutí za občanskou společnosti pomoci. Sektorové sankce jsou pro režim hodně bolestivé. Je to vidět i na tom, jak rychle se mění lidé v Lukašenkově okolí. Všichni se bojí jeden druhého. Situace není klidná a vyvíjí se, což možná není na první pohled znát, a proto je teď naším úkolem vysvětlovat jiným zemí, co se v Bělorusku děje.“

Lukašenko jako hrozba pro EU

Migrační vlna, kterou Lukašenko nasměroval do Litvy, Polska a Lotyšska, by měla Západu otevřít oči, říká vůdkyně běloruské opozice.

„Situace kolem nelegálních migrantů se zhoršuje a mění se přístup zemí Evropské unie. Už si uvědomují, s kým mají tu čest a že Lukašenko je pro unii a další země hrozbou. V této těžké chvíli se všichni musíme spojit. Evropské země nesmějí připustit omezování demokracie. Bělorusko se nesmí stát příkladem pro jiné země, které mají s demokratickými změnami problémy. My jsme na první linii této bitvy a demokratické státy by měly být s námi.“

Polský prezident vyhlásil kvůli migraci výjimečný stav u hranic s Běloruskem. Trvat má 30 dnů

Číst článek

Klíčovou roli ve hře o Bělorusko hraje bezesporu Rusko. Podle Cichanouské by ale o Bělorusku měli rozhodnout sami Bělorusové.

„Vidíme, že se bývalý běloruský prezident čas od času schází se členy ruské vlády a že spolu nějak komunikují, ale nemyslím si, že Lukašenko Rusku nějak obzvlášť vyhovuje. Rusko by se možná Lukašenka s radostí zbavilo, kdyby mělo nějakého náhradníka. Nemyslím si, že Moskva měla nějakou superstrategii, jak s Běloruskem naložit. To, co se odehrává v naší zemi, ale nemá být záležitostí Ruska.“

„Pokud Kreml chce, aby Bělorusko a celý region byly stabilní a bezpečné, nesmí zasahovat do vnitřních záležitostí a nesmí podporovat Lukašenka. Bělorusové se musí rozhodnout sami. Lukašenko demonstruje ruskou podporu, protože nikdo jiný ho nepodpoří. Ano, má silnou osobní podporu, ale i v Kremlu si uvědomují, že domácí podpora Lukašenka klesá a že pomáhat Lukašenkovi znamená schvalovat mučení a násilí.“

Hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská také poděkovala Česku za podporu a pomoc lidem, kteří z Běloruska museli uprchnout.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme