Měli se sejít s Cichanouskou, místo toho je podvedl imitátor. Dánští politici se stali obětí žertu

Dánští zákonodárci omylem jednali prostřednictvím konferenčního hovoru s osobou, která se vydávala za vůdčí osobnost běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou, uvedl ve čtvrtek podle agentury Reuters dánský parlament. Dánští politici došli k závěru, že se stali obětí žertu neznámého imitátora či imitátorky původem z Ruska.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svjatlana Cichanouská | Foto: Sviatlana Tsikhanouskaya Headquarters | Zdroj: Reuters

Dánský parlament v prohlášení uvedl, že členové výboru pro zahraniční věci hovořili 40 minut s osobou, která předstírala, že je Svjatlana Cichanouská, než byl hovor zničehonic přerušen. Spolupracovníci Cichanouské, která se nedlouho po své účasti v prezidentských volbách z 9. srpna uchýlila z Běloruska do Litvy, uvedli, že aktivistka se žádného podobného jednání neúčastnila. Výbor tedy došel k závěru, že šlo o vtip.

Cichanouská vyzvala na Slovensku EU k jednotě v postoji k Bělorusku. Sejde se i s Čaputovou

Číst článek

Jeho předseda Aastrup Jensen také upřesnil, že jednání bylo původně zamýšleno jako videokonference, imitátorka ale řekla, že jí nefunguje kamera, a hovor se tak uskutečnil bez obrazu. V diskusi nebyly zmíněny žádné citlivé informace.

Ruský podezřelý

Člověk, který si takto z dánských zákonodárců vystřelil, nejspíš pochází z Ruska, podle Jensena na to alespoň ukazuje jeho počítačová adresa. Ruský komik Vovan, který společně s kolegou vystupujícím pod pseudonymem Lexus dokázal podobným způsobem nachytat řadu celebrit a světových politiků, agentuře Reuters sdělil: „Je možné, že s tím máme něco do činění. Více podrobností bude příští týden.“

Cichanouská kandidovala v srpnových prezidentských volbách proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, kterého volební komise prohlásila za vítěze. Od doby, kdy Cichanouská v srpnu odjela z Běloruska, se setkala s řadou významných evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme