,Připraveni na nejhorší.‘ V Polsku se sešla běloruská opozice, chce zvláštní pasy pro svoje občany v exilu

Odpůrci běloruského režimu a jeho autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka se v neděli sešli v polské metropoli Varšavě, aby demonstrovali svou jednotu a prodiskutovali budoucí plány, včetně vydávání zvláštních cestovních pasů, které by mohli používat Bělorusové žijící v exilu. Informovala o tom agentura Reuters.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svém projevu k několika stovkám aktivistů Cichanouská vyzvala opozici k jednotě a k podpoře hnutí „Nové Bělorusko“

Ve svém projevu k několika stovkám aktivistů Cichanouská vyzvala opozici k jednotě a k podpoře hnutí „Nové Bělorusko“ | Foto: Kuba Stezycki | Zdroj: Reuters

Setkání za účasti opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské se konalo krátce před třetím výročím prezidentských voleb, jejichž vítězem byl oficiálně prohlášen Lukašenko a které běloruská opozice a Západ označily za zfalšované. Nespokojenost s volbami vyvolala v zemi obrovské demonstrace, bezpečnostní složky ale protesty brutálně potlačily.

Bělorusové vybrali 13,8 milionu na pomoc politickým vězňům. Do sbírky se zapojilo na devět tisíc lidí

Číst článek

Někdejší opoziční kandidátka na prezidentku Cichanouská loni v srpnu na konferenci ve Vilniusu ohlásila vytvoření prozatímní exilové vlády, která otevřela ve více než 20 zemích světa svá zastoupení a informační centra.

Cichanouská uvedla, že běloruská opozice chce prosadit vydávání alternativních běloruských pasů a je připravena pro ně získat mezinárodní uznání.

Ve svém nedělním projevu k několika stovkám aktivistů ve varšavském hotelu Cichanouská vyzvala opozici k jednotě a k podpoře hnutí „Nové Bělorusko“.

„Poslední tři roky nás, bohužel, naučily být připraveni na nejhorší,“ prohlásila opoziční vůdkyně.

„Kvůli politice běloruského režimu jsme si museli zvyknout na to, že naše mírumilovné Bělorusko je označováno za agresorskou zemi - a stavěno na stejnou úroveň jako Rusko,“ dodala.

Opozice podle Cichanouské nyní mimo jiné organizuje iniciativy na podporu divadelních představení, vydávání knih a vzdělávání v běloruštině. „Umožňuje nám to zachovat si identitu a předávat naše národní hodnoty nové generaci Bělorusů,“ řekla.

Někdejší opoziční kandidátka na prezidentku Cichanouská loni v srpnu na konferenci ve Vilniusu ohlásila vytvoření prozatímní exilové vlády | Foto: Kuba Stezycki | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme