Žena, která se postavila Lukašenkovi. Svjatlana Cichanouska Bělorusům slibuje svobodné volby

O Bělorusku se někdy v mediích a mezi politiky mluví jako o poslední diktatuře v Evropě. Od roku 1994 tam vládne prezident Alexandr Lukašenko. O víkendu budou Bělorusové hlasovat o novém prezidentovi. Proti hlavě státu se postavila manželka jednoho z kandidátů, které nechal režim zavřít do vězení. Svjatlana Cichanouska prohlašuje, že se nebojí. Lukašenkův režim ale stupňuje potlačování protestů proti omezování občanských svobod.

Minsk, Bělorusko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželka jednoho z Lukašenkových protikandidátů Svjatlana Cichanouska.

Manželka jednoho z Lukašenkových protikandidátů Svjatlana Cichanouska. | Foto: Serge Serebro | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

Prezidentské volby v Bělorusku mohou být stejné jako těch několik předchozích. Favoritem v nich je 26 let vládnoucí prezident Lukašenko. Tak jako předtím proti němu stojí několik soupeřů, kterým dovolil se do voleb zaregistrovat.

Ty, kteří ho mohli ohrozit, vsadil pod různými záminkami do vězení. Skončil tam bankéř Viktar Babaryka i Sjarhej Cichanouski, bloger, který si už od jara získával přízeň občanů. Třetí potenciálně silný kandidát, bývalý běloruský velvyslanec ve Spojených státech Valery Cepkalo raději odešel do exilu do Ruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti běloruské hlavě státu Alexandru Lukašenkovi se postavila manželka jednoho z kandidátů, které nechal režim zavřít do vězení

Na scéně se ale objevila charismatická Svjatlana Cichanouska, manželka jednoho z odstraněných kandidátů. Jezdí po běloruských městech, na její mítinky přicházejí tisíce a v metropoli Minsku dokonce desetitisíce lidí. Spolu s ní na pódiu vystupují i manželka Valeryje Cepkaly či členka volebního štábu Viktara Babaryky.  

Svjatlana Cichanouska lidem vysvětluje, že si nechala zaregistrovat svou kandidaturu potom, co jejího muže zavřeli do vězení. „Asi zapomněli, že má ženu, která si také přeje, aby se v její zemi něco změnilo.“

Soupeřka Alexandra Lukašenka nemá jasný politický program - kromě toho, že pokud by volby vyhrála, nechala by vyhlásit opravdu svobodné volby podle demokratických pravidel. Cichanouska prohlašuje, že se nebojí a že je odhodlaná jít až k vítězství.

Tvrdý zásah Lukašenka

Alexander Lukašenko obavy z voleb nemá. Věří ve svůj další triumf, protože, jak uvedl ve svém poselství k národu jen několik dnů před volbami, díky jeho vládě je Bělorusko zemí stability.

„Celý svět se propadl do chaosu obchodních válek. Národního protekcionismu. Politického a informačního soupeření. Integrační struktury prožívají systémovou krizi. Některé se úplně zhroutily a existují jen na papíře. Nejviditelnějším indikátorem toho se stav v Evropské unii brexit. Uvnitř unie rostou spory mezi starými a novými členskými státy,“ řekl v projevu.

Podle Lukašenka také Bělorusko vyšlo dobře ze střetu s pandemií nemoci covid-19. Nezastavilo ekonomiku, nezrušilo sportovní a kulturní akce, nenařídilo karanténu. Sám prezident žertoval, že k ochraně před virem je dobrá vodka a sport. Nakonec se virem nakazil i on a prý nemoc přestál bez příznaků. „Obstáli jsme v této zkoušce a vyrovnali jsme se s tímto neštěstím. Kdo není úplně slepý, ten to musí vidět.“

Režim Alexandra Lukašenka nepřipustil několik kandidátů do boje o prezidentský úřad. Protesty a demonstrace proti omezování občanských svobod tvrdě potírá. Policejní zásahové jednotky demonstranty bijí a tajná policie KGB zadržuje nepohodlné lidi přímo na ulici. Prezident ale hájí tyto kroky jako metodu udržování pořádku.

„My nikomu nezacpáváme ústa. Jakákoli kritika, diskuse nebo spory jsou možné. Každý může přijít a říct, co si myslí. Zakázané ale je, aby se tím narušoval veřejný pořádek. Narušitel je nejen organizátor takové akce, ale i každý její účastník.“ Jak upozornil prezident Lukašenko, reakce na takové akce bude okamžitá a tvrdá.

Přesvědčil se o tom i štáb televize BBC, který jednu z demonstrací a zásah jednotek Omon proti lidem natočil. Do té chvíle, než policie zadržela i kameramana.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme