Cichanouská vyzvala příznivce běloruské opozice k podepsání petice za přepočítání hlasů

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská na internetu vyzvala své stoupence, aby podepisovali žádosti o přepočítání hlasů ve zpochybňovaných prezidentských volbách. Zároveň apelovala na úřady, aby přistoupily na dialog. V Bělorusku vypukly rozsáhlé protesty po oznámení, že v nedělních volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, proti němuž Cichanouská kandidovala.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cichanouská vyzvala k ukončení násilí, jež následovalo po oznámení Lukašenkova vítězství | Zdroj: Reuters

Politička, kterou úřady v pondělí pod zjevným nátlakem donutily odjet ze země do sousední Litvy, ve videonahrávce zveřejněné na platformě YouTube apelovala na své přívržence, aby podpořili oficiální prověření pochybností, že výsledky voleb byly zfalšované.

Zároveň Cichanouská vyzvala k ukončení násilí, jež následovalo po oznámení Lukašenkova vítězství, když speciální policejní jednotky začaly brutálně zasahovat proti demonstrantům. Ti v desítkách měst protestovali proti udržení Lukašenka u moci.

Představitelka běloruské opozice se rovněž obrátila na starosty měst s žádostí, aby o nadcházejícím víkendu zorganizovali „poklidná masová shromáždění“ svých občanů.

„Situace je kritická. S bolestí sleduji, co se v naší zemi děje v posledních dnech,“ uvedla politička. „Musíme zastavit násilí v ulicích běloruských měst,“ dodala a zdůraznila, že nejcennější věc je lidský život. Vyzvala přitom úřady, aby přistoupily na dialog.

Od učitelky angličtiny k hlavní tváři opozičního hnutí v Bělorusku. Kdo je Svjatlana Cichanouská?

Číst článek

„Pojďme společně zaštítit naši volbu. Podepište, že jste hlasovali pro mne, Svjatlanu Cichanouskou. Nezůstávejte stranou, naše hlasy musejí být vyslyšeny,“ vybídla své stoupence k podepisování petice žádající přepočítání hlasů, jejíž formulář v ruském jazyce byl zveřejněn na internetu.

Politička svou výzvu zveřejnila poté, co běloruské vedení začalo s propouštěním několika tisíc zadržených účastníků protestů. Lidé opouštějící vězení hovoří o krutém zacházení s nimi.

Ve čtvrtek zazněla z oficiálních míst nezvyklá veřejná omluva za násilí ve zjevné snaze uklidnit protesty v celé zemi, jež znamenají dosud největší projev nesouhlasu s Lukašenkovou 26 let trvající vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme