Cichanouská vyzvala na Slovensku EU k jednotě v postoji k Bělorusku. Sejde se i s Čaputovou

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská očekává od Evropské unie a jejích členských zemí solidaritu a jednotu ve vztahu k vývoji v Bělorusku. Prohlásila to v Bratislavě po čtvrteční schůzce se šéfem slovenské diplomacie Ivanem Korčokem, která se konala na okraj bezpečnostní konference Globsec. Cichanouská má během čtvrtka naplánované také schůzky se slovenskou prezidentkou a předsedou slovenské vlády.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svjatlana Cichanouská se ve čtvrtek sešla se slovenským ministrem zahraničí | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Solidarita je nyní nejdůležitější otázkou. Buďte jednotní ve svých rozhodnutích,“ řekla Cichanouská, která na konferenci také dostala spolu s bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem Českou a slovenskou transatlantickou cenu. Předávání ceny, kterou dostávající osobnosti například za přínos ke svobodě a demokracii, je společnou iniciativou organizace Globsec a českého sdružení Jagello 2000.

Cichanouská je na ruském seznamu hledaných osob. Vláda ke kroku přikročila po dohodě s Minskem

Číst článek

„Naši lidé bojují za svobodu. Každý obyvatel Běloruska je hrdinou, každý den chodí do ulic demonstrovat proti režimu, proti diktátorovi,“ řekla Cichanouská. Vyjádřila přesvědčení o úspěchu běloruského národa v jeho snaze o nastolení svobody.

Korčok podpořil snahy demonstrujících Bělorusů a ocenil i samotnou Cichanouskou. „Měl jsem možnost potkat odvážnou ženu, která se neváhala postavit a vyjádřit jasný postoj, který vidíme v ulicích Běloruska. Občané této země se rozhodli ukončit období, které trvalo velmi dlouho a během kterého nemohli vyjádřit svůj názor, nemohli projevit svou touhu po svobodě a demokracii,“ uvedl Korčok v reakci na demonstrace proti oznámenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách. Opozice hlasování považuje za zfalšované a volby neuznává ani Evropská unie.

„Rozhodnutí o tom, kdo bude vládnout v Bělorusku, je pouze v rukou běloruských občanů. Chápeme, co znamená jejich touha být svobodnými občany,“ dodal Korčok, který Cichanouské věnoval také obraz s fotkou z mohutného protikomunistického mítinku v Bratislavě v roce 1989 během takzvané sametové revoluce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme