Lukašenkova vyzývatelka Cichanouská je v bezpečí v Litvě. ‚Bylo to velmi těžké rozhodnutí,‘ řekla

Svjatlana Cichanouská, kandidátka běloruské opozice na prezidentku, je v bezpečí v Litvě. Na twitteru to oznámil litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Hlavní protikandidátka prezidenta Alexandra Lukašenka v nedělních volbách hlavy státu byla od pondělí pohřešována a panovaly obavy o její osud. Podle jejího volebního týmu Cichanouskou ze země vypudily státní úřady, ona sama uvedla, že odjela po dohodě.

Aktualizováno Minsk/Vilnius (Aktualizováno: 10:55 11. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svjatlana Cichanouská

Svjatlana Cichanouská | Zdroj: Reuters

Na sociálních sítích se v pondělí večer objevily informace, že od odpolední návštěvy ústřední volební komise není známo, kde se Cichanouská nachází. Sídlo komise navštívila, aby tam podala stížnost na volby. Pracovníci komise podle agentury RIA Novosti sdělili, že budovu normálně opustila.

Podle svého volebního týmu byla Cichanouská donucena opustit zemi na základě tlaku běloruských státních úřadů.

Lukašenko drtivě vítězí, následují protesty. Scénář se opakuje pošesté, říká reportérka Svobodné Evropy

Číst článek

„Svjatlanu Cichanouskou vyvezly ze země běloruské úřady. Její odjezd umožnil propuštění šéfky jejího štábu Maryji Marozové, zatčené v předvečer voleb. Odjely společně,“ citoval tut.by Kavalkovovou, podle níž Cichanouská neměla jinou možnost.

Poradkyně političky dodala, že „část týmu Svjatlany je dál držen jako rukojmí“.

V emotivní videonahrávce na serveru YouTube v úterý dopoledne Cichanouská oznámila, že se k odjezdu ze země rozhodla sama.

Cichanouská odmítla uznat volební komisí oznámené drtivé vítězství Lukašenka ve volbách. Výsledek 80 procent hlasů pro prezidenta a jen 10 procent pro sebe označila za zfalšovaný.

Kvůli podezření ze zmanipulování voleb vypukly v Bělorusku dosud nevídané protesty proti Lukašenkovi. Podle pozorovatelů v případě skutečné podpory autoritářského vůdce 80 procenty hlasujících voličů, při více než osmdesátiprocentní účasti, by byly nemyslitelné, a proto jsou také zásahy policie proti demonstrantům tak brutální.

mak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme