Svoboda jednal s Powellem o vízech

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se pokoušel ve Washingtonu přesvědčit americkou vládu, aby zrušila vízovou povinnost pro cesty českých občanů do USA. Šéf americké diplomacie Colin Powell po setkání se Svobodou zopakoval, že možnost bezvízového styku není na dohled, Česko navíc podle něj nesplňuje kritéria pro zrušení víz daná Kongresem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: EPA

Americká administrativa má podle Cyrila Svobody jasně pozitivní přístup k problematice českých víz, ale upozornila, že to nezáleží na ní, ale na Kongresu a na právní úpravě, která platí v USA. Asi nejpozitivnější byla pro nás podle Svobody zpráva o tom, že o této problematice má jednat ministr zahraničí Powell s prezidentem Georgem Bushem.

Jak Českému rozhlasu řekla zástupkyně náměstka ministra zahraničí Heather Conley, Američané chtějí vydávání víz co nejvíce usnadnit. "Colin Powell řekl českému ministru zahraničí, že budeme hledat cesty, jak zlepšit to, co děláme v České republice. Češi by s námi měli mít trpělivost, po 11. září se naše vízová politika posílila. Samozřejmě musíme ochránit naše hranice a toto je podstatný element našeho práva chránit národní bezpečnost."

Česká republika by si přála, aby měla ve vízové oblasti stejnou pozici jako ostatní země Evropské unie, z jejíchž starých členů platí vízová povinnost do USA jen pro Řecko. Z nových zemí platí vízová povinnost pro všechny s výjimkou malého a relativně bohatého Slovinska. Podle tisku chtěla ČR využít klauzuli solidarity, podle které mohou státy EU vyvíjet tlak na ostatní členské země, aby sladily vízový režim s celou unií. Evropská komise však zvažuje její zrušení, protože by mohla způsobit napětí.

Vízová povinnost je bolavým místem česko-amerických vztahů delší dobu a dosud žádný český ministr s požadavkem na jejich zrušení pro české turisty cestující do USA neuspěl. USA tvrdí, že čeští občané zneužívají v masovém rozsahu turistická víza k ilegální práci a nepovolenému studiu v USA. Podle některých odhadů žije a pracuje v USA načerno několik desítek tisíc českých občanů. Celkový počet ilegálních pracovníků v USA se odhaduje na miliony lidí.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme