Svoboda jednal v Kazachstánu o vyrovnání dluhu

Kazachstán uhradí České republice svůj dluh. Vyplývá to z jednání ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody s kazašskými představiteli v Astaně. Kazachstán dluží České republice zhruba 10 miliard korun, naše země ale získá asi jen polovinu z této částky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Jan Rosenauer

Kazachstán je bohatá země a je ochotná svůj dluh uhradit, uvedl pro Český rozhlas ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jeho slova potvrdil i šéf kazašské diplomacie Kasymžovart Tokajev, podle něhož oba státy spějí k dohodě. "Vše ještě musí řešit mezivládní komise. Vstupuje také do tohoto procesu soukromý subjekt, který není nijak garantován vládou, ale vláda má zájem dluh splatit," řekl Tokajev.

Podle neoficiálních informací uhradí Kazachstán jen polovinu svých pohledávek, tedy asi pět miliard korun. Tuto částku kazašská strana zřejmě uhradí v hotovosti. Dodávky plynu jsou totiž kvůli mnoha problémům, zejména technického rázu, téměř vyloučeny.

Cyril Svoboda dnes také po s prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem oznámil, že Česká republika má v úmyslu vytvořit s Kazachstánem společný podnik na montáž automobilů Škoda Auto. V současné době obě strany pracují na technickoekonomickém zajištění projektu, jehož realizace by podle Tokajeva mohla začít ještě v letošním roce.

V sobotu se Svoboda přesune na Filipíny, poté ho čeká návštěva Nového Zélandu a Austrálie. Zpátky do České republiky by se ministr zahraničí měl vrátit 11.února.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme