Svoboda projevu, nebo náboženská nenávist? OSN odsoudilo pálení koránu, proti byly USA nebo Česko

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) ve středu přijala rezoluci odsuzující pálení koránu a projevy náboženské nenávisti. Proti dokumentu hlasovaly například Spojené státy, Británie, Francie či Česká republika. Západní země činy náboženské nenávisti odsuzují, ale zároveň argumentují nutností svobody slova. Česko pálení náboženských knih neschvaluje, v daném hlasování se ale za textem rezoluce skrývala jiná témata, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ženeva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v pákistánském Láhauru proti pálení koránu ve Švédsku. Demonstrující pálí švédskou vlajku

Protesty v pákistánském Láhauru proti pálení koránu ve Švédsku. Demonstrující pálí švédskou vlajku | Foto: Arif Ali | Zdroj: AFP

Rezoluce byla přijata po rozpravě, kterou si jménem několika zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) vyžádal Pákistán. Důvodem bylo spálení několika stránek koránu iráckým uprchlíkem před mešitou ve Stockholmu koncem června. Nebylo to poprvé, co se něco podobného na veřejnosti ve Švédsku odehrálo. Švédsko i další západní země takové činy odsoudily, nicméně argumentovaly svobodou slova.

Muž před mešitou ve Stockholmu spálil korán. Maroko stáhlo ze Švédska svého velvyslance

Číst článek

Rezoluce odsuzuje všechny projevy náboženské nenávisti, včetně „znesvěcení posvátného koránu“, a vyzývá k prevenci a stíhání takových činů. Hlasovalo pro ni 28 zemí UNHRC, 12 bylo proti a sedm se zdrželo.

Podle mluvčího české diplomacie Daniela Drakea je pro Česko problematickou částí rezoluce zejména veřejné poukázání na evropské státy; spolu s tím jde o automatickou vazbu, že akt pálení koránu z definice podněcuje k nenávisti. Problémové je i použití přídavného jména „svatý“ před slovem „korán“ vzhledem k tomu, že OSN je sekulární a neutrální organizace. Nebylo by to také v souladu s tím, jak Česko vykládá svobodu náboženského vyznání, uvedl Drake.

„Další nepřijatelnou formulací je výzva k tomu, aby znesvěcení koránu nebo svatých knih bylo obecně trestné, tedy apel na změnu ve vnitrostátních právních předpisech,“ dodal mluvčí Černínského paláce.

‚Lidový soud nad satanistou.‘ Pro Rusa, který spálil korán, chtějí demonstranti v Čečensku smrt

Číst článek

„Je nám líto, že jsme museli hlasovat proti tomuto nevyváženému textu, je ale v rozporu s postoji, které dlouhodobě zastáváme ohledně svobody projevu,“ prohlásila americká velvyslankyně při UNHRC Michele Taylorová. Francouzský vyslanec Jérome Bonnafont v této souvislosti uvedl, že lidská práva jsou o ochraně lidí, nikoli o ochraně náboženství či symbolů.

Polarizace společnosti

Naopak vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk v úterní debatě řekl, že náboženské symboly mají pro miliony lidí na světě hluboký význam a jsou „podstatou jejich identity“. Jejich zneužívání a ničení je podle Türka projevem naprosté neúcty, polarizuje společnost a zhoršuje napětí.

Hidžáb jako symbol víry, nebo znak útlaku? ,Rozdíl je v možnosti se svobodně rozhodnout,‘ říkají muslimky

Číst článek

Irácký uprchlík Salwan Momika (37) koncem června ve Stockholmu před mešitou na první den muslimského svátku íd al-adhá nejprve na korán položil slaninu, která patří mezi potraviny zakázané islámem, protože jde o vepřové maso. Pak z knihy vytrhl několik stránek a zapálil je. Švédská policie posléze zahájila jeho stíhání pro podněcování k nenávisti. Irácké ministerstvo zahraničí vyzvalo Švédsko k jeho vypovězení ke stíhání do Iráku.

Momikův čin vyvolal bouřlivé reakce v muslimských zemích, například v Bagdádu vtrhly desítky Iráčanů na švédské velvyslanectví. Některé muslimské země kvůli pálení koránu předvolaly švédské velvyslance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme