Rakouští Svobodní se kvůli antisemitskému zpěvníku potýkají s dalším skandálem

Protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ), na jejímž vzniku se po druhé světové válce podílela řada bývalých nacistů, se dotkl další skandál s antisemitským zpěvníkem. Informoval o tom týdeník Falter, podle něhož jde o nacionalistický spolek vedený jedním z funkcionářů strany, která je členem vládní koalice.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci rakouských Svobodných (ilustrační foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

První aféra vypukla v lednu kolem buršáckého spolku Germania, jehož členem byl dnes již bývalý čelný dolnorakouský funkcionář FPÖ Udo Landbauer. Zpěvník této organizace obsahoval antisemitské texty, z nichž v jednom například zazněla výzva ke zplynování Židů.

Landbauer se po několika týdnech od vypuknutí aféry pod tlakem vzdal všech politických funkcí.

Rakouská veřejnoprávní televize čelí kritice. 'Potřebuje reformy,' ohlásili po sporné reportáži svobodní

Číst článek

Buršácké spolky vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se ale hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo ve straně.

Bruna Sudetia

V nové aféře jde o vídeňský buršácký spolek Bruna Sudetia, jehož předsedou je Herwig Götschober, tiskový referent v týmu ministra dopravy Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska, píše týdeník Falter.

Texty několika písní zahrnutých do zpěvníku obsahují urážlivá slova vůči Židům, dodal týdeník.

Podle vyjádření Hoferova ministerstva Götschober o tomto zpěvníku nic nevěděl. Exemplář, který má k dispozici, prý nevykazuje žádné podobnosti v obsahu ani v grafice s knihou, o níž časopis informuje.

Götschober má v kabinetu ministra Hofera na starosti oblast sociálních médií. Pokud jde o stranické záležitosti, ve vídeňské organizaci FPÖ se zabývá komunální politikou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme