Svobodní: Zemanovy výroky jsou provokací

Dopoledne hřmění předních politiků krajně pravicové strany Svobodných na adresu Čechů, odpoledne pak smírná slova jejich koaličních partnerů o sousedských vztazích zaznívaly dnes z rakouské metropole Vídně. Pro zmírnění současného napětí v česko-rakouských vztazích se vyslovili rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová. Naopak Svobodní považují postoje Prahy za provokaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Foto: ČTK/EPA

Kancléř Wolfgang Schüssel s ohledem na společnou historii a sousedské vztahy považuje za nutné, aby mezi oběma zeměmi byl nalezen takový styl vzájemného soužití, který by odpovídal jejich důstojnosti a možnostem. Vyslovil sice porozumnění pro rozčilení v řadách Svobodných, přesto však apeloval na nastolení dobrých vztahů obou států. Zdůraznil také, že hospodářská spolupráce mezi oběma zeměmi funguje dobře a atmosféra je mnohem lepší, než by se mohlo zdát podle nálad veřejnosti.

Česko přijde brzy do Evropské unie jako důležitý partner a zajímavá země v každém ohledu, řekl Schüssel. "Tady by měly být vlastně vysloveny pozitivní odpovědi, které někdy bolestivě postrádáme," podotkl spolkový kancléř a dodal přesvědčení, že rozepře mezi Haiderem a Zemanem nebude mít žádný vliv na vnitřní politiku v Rakousku.

Také rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová se vyslovila pro uklidnění vztahů s Českou republikou. Nesmíme se nechat vtáhnout do víru emocí a zhoršením ovzduší znemožnit další dialog, prohlásila ministryně v reakci na ostrou výměnu vzájemných útoků mezi premiérem Milošem Zemanem a korutanským hejtmanem a bývalým předsedou FPÖ Jörgem Haiderem z posledních dnů.

K probíhajícímu sběru podpisů pod petici strany Svobodných proti jaderné elektrárně Temelín uvedla, že je možné protestovat i jinak než zastrašovacími protičeskými hesly, které znamenají mobilizaci proti celému národu. Na druhé straně Ferrerová-Waldnerová obhajovala oficiální rakouský protest proti Zemanovým výrokům.

Podpisová petice proti Temelínu, výroky Miloše Zemana a politické záměry rakouské krajně pravicové strany FPÖ. To byla hlavní témata dopolední tiskové konference, na níž ve Vídni vystoupili čelní představitelé strany Svobodných. Podle vídeňské zpravodajky Radiožurnálu Marie Woodhamsové tam mimo jiné zaznělo, že český premiér škodí i své zemi.

Vicekancléřka z FPÖ Susanne Riess-Passerová prohlásila, že premiér Zeman se svým jednáním sám diskvalifikoval z Evropy. Šéf poslaneckého klubu FPÖ Peter Westenthaler označil vyjádření českého premiéra za neuvěřitelnou provokaci a prohlásil, že tento "údajný státník" škodí také vlastní zemi v procesu integrace do Evropské unie. "Kdo nechce být ohrožován ze strany Česka, musí podepsat petici", prohlásil Westenthaler, který se mimo jiné snažil několikrát připomínat, že nynější hlasování proti Temelínu je záležitostí celého Rakouska. Vicekancléřka Riess-Passerová pak uvedla, že Svobodní budou o Temelínu jednat s novou českou vládou, která bude podle ní víc vyznávat principy demokracie.

Nejradikálněji vystupují proti jaderné elektrárně Temelín obyvatelé Horních Rakous. Temelín je nehospodárný, nepotřebný, ohrožuje pracovní místa - proto zastavme Temelín! Cedule s těmito hesly lemují hlavní silnice v Horním Rakousku a prakticky vyjadřují názory většiny jeho obyvatel. "Jsem zcela proti atomové energii a je jedno kde, v Německu, v Rakousku či v Čechách," říká starší žena. "Samozřejmě jsem jako obyvatel Horního Rakouska proti Temelínu," zní téměř unisono. A jaké jsou hlavní důvody těchto lidí, proč požadují odstavení Temelína? "Když vidíte všechny ty dosavadní poruchy elektrárny, je jasné, že je nelze dostat pod kontrolu. Prostě se bojíme," říká obchodník z Lince.

Milan Kopp, Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme