Švýcaři odmítli zpřísnění předpisů pro držení střelných zbraní

Švýcarům zůstanou liberální pravidla pro držení střelných zbraní. Proti návrhu levice a pacifistů, kteří chtěli aktivním vojákům i mužům v záloze zakázat, aby měli svou zbraň doma, se postavilo 57 procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarský kanton Graubünden | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Švýcaři se v referendu přiklonili k zachování současného stavu. Podle odpůrců by změna pravidel připravila armádu o důvěru, její zastánci naopak argumentovali počtem sebevražd zastřelením, kterých je ve Švýcarsku třikrát víc než evropský průměr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcaři odmítli zpřísnění předpisů pro držení střelných zbraní. Důvody vysvětlil ve Světě o osmé novinář švýcarské televize Martin Horažďovský

V zemi připadá na osm milionů obyvatel 2,3 milionu střelných zbraní.

„Je to tím, že majiteli zbraní jsou všichni vojáci, aktivní i neaktivní. Po ukončení vojenských služeb si má každý příslušník armády ponechat svou osobní zbraň, a to právě je problém,“ vysvětlil ve vysílání Rádia Česko novinář švýcarské veřejnoprávní televize Martin Horažďovský.

Nově by si muži po vojenské službě museli nechat své zbraně ve zbrojnicích a zaregistrovat. Nejvyšší, až 70procentní, odpor vyvolala zamýšlená reforma v některých venkovských kantonech, které jsou více konzervativní a je v nich hodně střeleckých klubů.

„Právě obavy střeleckých kubů a lovců, že se jim budou brát po úspěšném referendu jejich zbraně, převládly. Příznivcům referenda se nepodařilo zdůraznit, že jde jenom o vojenské zbraně, která každý příslušník armády dostane na skladování domů, a že jde o centrální registraci zbraní,“ doplnil Horažďovský.

Jitka Malá, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme