Švýcaři rozhodují o Schengenu a partnerství homosexuálů

Švýcaři dnes v referendu rozhodnou, zda se jejich země za asi dva roky připojí k schengenskému prostoru Evropské unie, v rámci kterého lidé mohou cestovat bez hraničních kontrol. Hlasovat se bude také o zrovnoprávnění partnerských vztahů příslušníků stejného pohlaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manifestace homosexuálů ve Švýcarsku | Zdroj: ČTK

Zatímco s registrovaným partnerství homosexuálové zřejmě uspějí, se Schengenem euroaktivisté možná ne. Plebiscit byl vypsán poté, co odpůrci řešení shromáždili potřebný počet zamítavých podpisů.

Křesťanské strany získaly proti homosexuálním manželstvím 66.000 podpisů a švýcarská lidová strana SVP nashromáždila dokonce 86.000 podpisů proti přistoupení k evropskému jednotnému policejnímu, právnímu, vízovému a azylovému prostoru.

V případě vítězství "ano" by Švýcarsko mělo od druhé poloviny roku 2007 nechat přecházet osoby přes své hranice bez systematických kontrol. Alpská země sice není členem EU, ale k Schengenu se může připojit, jako to již učinily jiné nečlenské státy Norsko a Island.

Odpůrci Schengenu argumentují hlavně obavou, že systém umožní příliv zločinců a přistěhovalců. Zastánci systému to odmítají s tím, že tomu bude vzhledem k návazným společným opatřením účastnických zemí naopak. Za větší otevření hranic zvlášť brojí místní představitelé cestovního ruchu.

V současnosti je v Schengenu 13 zemí původní patnáctky bez Británie a Irska, ale navíc s Norskem a Islandem. Od roku 2007 by se členy systému po dořešení technických a legislativních podmínek měli stát také Česko a další noví členové unie.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme