Švýcaři schválili v referendu zrušení hraničních kontrol a svazky homosexuálů

Švýcaři dnes v referendu třiapadesáti procenty hlasů odsouhlasili zrušení hranic s Evropskou unií. Rozhodli tak o tom, že se jejich země, která se po staletí distancovala od evropských struktur, otevře starému kontinentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarští homosexuálové se radují z výsledku referenda

Švýcarští homosexuálové se radují z výsledku referenda | Zdroj: ČTK

Poměrně silná většina pro přistoupení k Jednotnému evropskému prostoru znamená ANO švýcarské evropské integraci a podporu Evropské unii. Pro schengenskou a dublinskou smlouvu se vyjádřili zejména voliči na západě Alpské konfederace a odmítli tak argumenty populistické lidové strany, která v posledním týdnu získala v německy mluvících kantonech na svou stranu řadu nových stoupenců.

Výsledek referenda znamená, že v roce 2007 budou zrušeny hranice mezi Švýcarskem a sousedními státy a padne tak částečně tradiční švýcarský izolacionizmus. Ke stejnému datu by k schengenským standardům měli přistoupit i nové členské země EU, i když vlády Bavorska a Saska jsou proti zrušení hraničních kontrol s Českou republikou a Polskem.

Ještě větším počtem hlasů, 58 procenty, se podle konečných výsledků vyslovili Švýcaři pro registrované partnerství osob stejného pohlaví. V případě homosexuálů a lesbiček šlo o první referendum tohoto druhu v Evropě. Registrované partnerství dává švýcarským homosexuálním dvojicím stejná práva jako manželům ve zdaňování a penzijním systému, ale neumožní adopci dětí.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme