Švýcaři se diví, že případ Mostecké uhelné nebyl i před českým soudem

Případ Mostecké uhelné vzbudil ve Švýcarsku velký zájem. Píše se o něm jako o rekordním procesu. Obžaloba má přes 300 stran, na kterých vyšetřovatelé dokumentují, jak obří sumy tekly přes desítky firem a stovky účtů z MUS až do kapes obžalovaných. Švýcarské novináře případ zaujal nejen svým rozsahem, ale i tím, že se mu Česko dlouho bránilo, přestože je hlavní poškozenou stranou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona | Zdroj: ČTK

Švýcarští vyšetřovatelé si myslí, že proces s bývalými manažery Mostecké uhelné vstoupí do právnických učebnic. Novináři o kauze píší jako o rekordním procesu.

„Jde o jeden z největších případů podvodu a praní špinavých peněz, se kterým se naše justice setkala,“ vysvětluje Alex Grass ze švýcarského rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s bývalými manažery Mostecké uhelné vzbudil velký zájem i ve Švýcarsku, kde se soud koná. Podrobnosti přináší redaktor Ondřej Bouda

Odpovídá tomu i zájem novinářů. Kromě všech důležitých českých médií jsou přítomní také švýcarští novináři z rozhlasů, televizí i velkých deníků.

„Obžaloba má přes tři sta stran. Už to samo o sobě je dost nezvyklé. Ale těch věcí je víc. Do podvodu byly zapojeny desítky firem, stovky bankovních účtů a nepřehledné množství plateb. Dohledat všechny transakce dalo vyšetřovatelům obrovskou práci. Proto se na tomto případu mohou další učit,“ vysvětluje Alex.

Ale stále to podle něj není vše. Proces je zvláštní i tím, že prvotní zločin měli spáchat převážně čeští občané v České republice. „Ve Švýcarsku se peníze jen praly. A logicky by tak místnímu soudu měl předcházet ten český,“ poznamenává Alex Grass.

Ve Švýcarsku bude pokračovat soud v kauze MUS. Zatím se třemi ze šesti obviněných

Číst článek

Právě to, proč se Česká republika tak dlouho odmítala problémem zabývat a procesu se účastnit, švýcarským novinářům nejvíc vrtá hlavou.

„Švýcarský velvyslanec se ptal na ministerstvu financí i na ministerstvu spravedlnosti. Nikdo z nich se ale o tom nechtěl ani slyšet,“ diví se Alex a zároveň pokládá logickou otázku:

„Jak je možné, že česká vláda opakovaně odmítala pozvánky na připojení se k žalobě, když je poškozenou stranou? Když si pak vzpomněli, bylo už pozdě.“

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme