Švýcaři volili parlament. Podle průzkumů by mohli znovu zvítězit konzervativci

Ve Švýcarsku skončily parlamentní volby. Předvolební průzkumy naznačovaly, že úspěch by mohli znovu slavit nacionální konzervativci. Pokud Švýcarská lidová strana (SVP) skutečně zvítězí, nelze podle zahraničních agentur očekávat žádné zásadní změny v dosavadní politice země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předvolebních průzkumů by mohla hlasování znovu vyhrát Švýcarská lidová strana (SVP)

Podle předvolebních průzkumů by mohla hlasování znovu vyhrát Švýcarská lidová strana (SVP) | Zdroj: Reuters

Ve Švýcarsku nevzniká koaliční vláda v pravém slova smyslu, jako například v České republice, protože ministry do sedmičlenné vládní Spolkové rady volí parlament.

Švýcarská lidová strana byla podle průzkumů nejsilnější v zemi. Její vedení prohlašovalo, že chce přinejmenším potvrdit výsledek posledních parlamentních voleb – před čtyřmi lety SVP vyhrála s téměř 27 procenty hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcaři volí parlament. Podle průzkumů by mohli znovu zvítězit konzervativci ze Švýcarské lidové strany

Volby se konaly v době, kdy Evropa zažívá rozsáhlou uprchlickou krizi a Švýcarsko diskutuje o problémech s azylovou politikou.

SVP je známá svou podporou kvót na omezení přistěhovalectví, jednoznačné „ne" prý ale konzervativci imigraci neříkají.

„Nejde o to přistěhovalectví odmítat, ale kontrolovat ho. Je jasné, že někteří lidé si rozhodně zaslouží azyl a měli bychom je – alespoň dočasně – přijmout. Ale nemůžeme sem vpustit každého,“ tvrdí člen strany Jean-François Rime.

Otázka azylové politiky v poslední době rozděluje švýcarskou politickou scénu i veřejnost. Cizinci v zemi tvoří přes 23 procent populace, což je v porovnání s ostatními evropskými státy nejvyšší číslo.

Švýcaři v uplynulých letech několikrát o omezení přistěhovalectví a některých práv azylantů hlasovali v referendu. Například v roce 2013 bylo 79 procent lidí pro omezení práva na azyl, v roce 2014 zase veřejnost 74 procenty rozhodla, že další zpřísňování azylové politiky nechce.

Země dobrovolně přijme syrské běžence

Švýcarsko sice není členem Evropské unie, i tak se ale chce podílet na současném přerozdělování běženců. Země slíbila, že přijme 1500 syrských uprchlíků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Švýcarů k imigrantům vysvětluje redaktorka zahraniční redakce Marie Machytková

Rozhodnutí Spolkové rady pak uvítala většina velkých švýcarských stran. Vláda už kvůli tomu i urychlila azylový proces, který by neměl nově trvat víc než 140 dní.

Z postupu Švýcarska má ale obavy Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V praxi by totiž mohl znamenat, že Švýcarsko většinu uprchlíků do země přijme, právo na azyl ale uzná jen malé části z nich.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme