Švýcarská garda chrání papeže přesně 500 let

Řím oslavuje pětisté výročí vzniku Švýcarské gardy. Nejmenší armádu na světě založil 22. ledna roku 1506 papež Julius II. Právě v tento den také vstoupilo do Říma prvních 150 švýcarských vojáků. Za celou svou historii chránili gardisté už 42 papežů. Oslavy výročí vyvrcholí 6. května slavnostní přísahou nových členů. Ta bude letos veřejná - ne za hradbami Vatikánu, ale přímo na Náměstí svatého Petra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarská garda | Zdroj: ČTK

Švýcarskou gardu na Svatopetrském náměstí zastupoval padesátičlenný oddíl halapartníků ve slavnostní uniformě pod velením kapitána Madera. Prakticky polovina té nejmenší a nejstarší armády na světě. Spolu s nimi nastoupila také kapela.

Po modlitbě Anděl Páně Benedikt XVI. z okna své pracovny udělil zvláštní požehnání vojákům, kteří ještě dnes přísahají, že budou hájit papeže s nasazením vlastního života. Stejně slavnostně se připomíná kulaté výročí i ve Švýcarsku. Mimo jiné Vatikán a Švýcarsko věnovaly gardě také zvláštní emisi známek.

Švýcarskou gardu charakterizuje halapartna a pestré žluto-modro-červené uniformy. Uchazeči musí mít švýcarské občanství, nezávadnou pověst a středoškolské vzdělání. Musí být svobodní katolíci ve věku od 19 do 30 let a musí měřit nejméně jeden metr a 74 centimetrů.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme