Švýcarská policie zadržela 32 demonstrantů, kteří protestovali proti návštěvě čínského prezidenta

Policie v Bernu zadržela 32 Tibeťanů a Švýcarů, kteří protestovali proti návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeden z demonstrantů se chtěl dokonce zapálit, v čemž mu policie zabránila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti návštěvě čínského prezidenta ve Švýcarsku | Zdroj: ČTK

Švýcarská policie demonstraci omezila na dvě hodiny, aby zabránila střetům podobným těm z doby poslední návštěvy čínského prezidenta před 18 lety. Protestu se zúčastnilo asi 700 lidí. Většina z nich odešla včas, jak úřady plánovaly. Demonstranti měli mimo jiné transparenty s nápisy „Svobodný Tibet" nebo „Nejednejte s vrahy".

Někteří protestující ale pokyny neposlechli. V poledne policie jednomu muži dokonce zabránila se podpálit. Někteří aktivisté byli zadrženi blízko budovy švýcarského parlamentu, kde pokračovali v protestech i po vypršení vyhrazené doby, napsala agentura Reuters.

Čínský prezident Si Ťin-pching v rámci své čtyřdenní návštěvy Švýcarska bude v pondělí jednat se švýcarskými politiky a v úterý se zúčastní každoročního Světového ekonomického fóra v Davosu.

Při poslední návštěvě čínské hlavy státu v roce 1999 vyšplhali demonstranti na střechy a na čínskou delegaci se pokusili házet vejce. Tehdejší prezident Ťiang Ce-min zpochybnil schopnost švýcarských představitelů kontrolovat vlastní zemi a řekl, že riskovali ztrátu dobrého přítele.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme