Švýcarská policie zadržela europoslance Ransdorfa, z banky chtěl prý vybrat 9,5 miliardy korun

Českého europoslance Miloslava Ransdorfa z KSČM zadržela švýcarská policie. Informoval o tom týdeník Respekt a Českému rozhlasu to potvrdila švýcarská policie. Ta Ransdorfa vyslechla a večer propustila. On a tři muži ze Slovenska se prý pokoušeli podvodem získat v bance v Curychu větší obnos peněz. Podle slovenského Denníku N šlo o 350 milionů eur, v přepočtu téměř 9,5 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Ransdorf

Miloslav Ransdorf | Zdroj: ČTK

„Můžeme potvrdit, že tato osoba byla zatčena policií a vyslechnuta. Poté byla předvedena na okresní zastupitelství,“ řekla mluvčí policie v Curychu Brigitte Vögtová. Večer pak Ransdorfa propustili na svobodu.

Podle slovenského Denníku N vešla do švýcarské banky trojice Slováků spolu s Ransdorfem. Banka ale odmítla stamilionovou transakci provést, když na jednom z předložených dokumentů neodpovídalo datum narození. Muži se pak prý začali chovat agresivně a zasáhla policie. Až posléze se začal vyšetřovat původ peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zadržení europoslance Miloslava Ransdorfa okomentoval předseda KSČM Vojtěch Filip a komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman

„Jedná se s největší pravděpodobností o nějaký pokus o finanční podvod,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

O události už jednal se slovenským ministerstvem vnitra. „I on potvrzoval, že mají informace o tom, že s tímto naším europoslancem byli zadrženi tři občané Slovenské republiky,“ uvedl Chovanec v ČT.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková potvrdila, že česká policie se švýcarskou stranou spolupracuje kvůli pokusu o podvod, na kterém se podílel český občan.

Imunita zřejmě nepomůže

Europoslankyně Zuzana Roithová z KDU-ČSL upozornila, že pokud se průběh události skutečně potvrdí, Ransdorfa před stíháním neochrání ani poslanecká imunita. „Poslanec, který byl zadržen přímo při činu, pozbývá právo mít jakoukoli imunitu Evropského parlamentu.“

Imunita europoslanců platí pouze pro politické aktivity spojené s jejich mandátem. „V tomto konkrétním případě, pokud by to byl ‚zjevný trestný čin‘, je obtížné si představit, že by mohl být chráněn imunitou,“ podotkl mluvčí Evropského parlamentu Jaume Duch-Guillot.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová potvrdila, že imunita se na europoslance ve Švýcarsku nevztahuje. Jestli má Ransdorf diplomatický pas, jak tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip, ministerstvo nevědělo.

Kauzy Miloslava Ransdorfa | Foto: Český rozhlas

Dluhy, autonehody, poslanecké náhrady

O komunistickém europoslanci se dříve hodně mluvilo hlavně v souvislosti s jeho majetkem. Ransdorf nesplatil dluh 700 tisíc korun, který se mu časem vyšplhal až na několik milionů. Na politika proto byla uvalena exekuce, která se vztahovala na vilu na pražské Libuši a chatu na Rakovnicku.

Politikovi hrozila dražba nejen jeho vily, ale také bytu v pražských Záběhlicích. Loni v květnu Ransdorf Českému rozhlasu řekl, že má dluhy ve výši zhruba 5 milionů korun. Byt od Ransdorfa odkoupila jeho podřízená a podle tehdejších informací MF Dnes tím Ransdorfovi s umořením dluhu pomohla.

O Ransdorfa se také zajímala policie kvůli řízení automobilu. V letech 2007 a 2008 srazil na přechodu v Praze 6 chodkyně. Evropský parlament ho na žádost českých úřadů kvůli nehodě dvakrát zbavil imunity.

Státní zastupitelství však v roce 2010 stíhání podmíněně zastavilo, protože se Ransdorf se ženou finančně vyrovnal a ta se zastavením stíhání souhlasila.

Do pozornosti evropských médií se europoslanec dostal před dvěma lety díky reportáži nizozemských novinářů. Ti ho natočili, jak se přišel do budovy Evropského parlamentu pouze zapsat do prezenční listiny, ale hned poté se otočil a odcházel pryč. Přišel si tak na denní náhrady ve výši 300 eur. Na reportéra si pak Ransdorf stěžoval u vedení parlamentu.

Miloslav Ransdorf | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Pavlína Nečásková, Mirko Kašpar, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme