‚Nelze smazat skvrny historie‘. Švýcarská obec nepřejmenuje horu, jež nese jméno rasistického vědce

Švýcarská obec Grindelwald odmítla odejmout jméno alpskému vrcholu Agassizhorn. Má ho po geologovi Louisi Agassizovi, který zastával rasistické teorie a odmítal evoluční teorii, uvedla agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hochthron

Obec Grindelwald katastrálně sdílí vrchol v centrálním Švýcarsku s obcemi Guttannen a Fieschertal (ilustrační foto) | Foto: Doronenko | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

„Nelze smazat skvrny historie. Nejlepší je přijmout ho s pozitivními i negativními stránkami,“ uvedl starosta Grindelwaldu Beat Bucher.

Renomovaný geolog Louis Agassiz (1803-1873) je známý výzkumem ryb, zkamenělin a ledovců. Spory však vyvolává i téměř 150 let po smrti obhajobou tezí o nerovnosti ras a rasové segregace a odmítáním Darwinovy evoluční teorie.

Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Číst článek

Obec Grindelwald, která čtyřtisícovku v centrálním Švýcarsku katastrálně sdílí s obcemi Guttannen a Fieschertal, už v roce 2010 odmítla požadavek iniciativy Odstraňte Louise Agassize na přejmenování hory.

V kontextu nynějšího celosvětového hnutí Black Lives Matter Agassizovi odpůrci požadavek na přejmenování alpského vrcholu vznesli znovu.

Loni švýcarské město Neuchâtel přejmenovalo náměstí Louise Agassize u tamní filosofické fakulty na náměstí Tilo Freyové, což byla jedna z prvních žen zvolených do švýcarského parlamentu v roce 1971.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme