Švýcarsko jako poražená země? Populace stárne, každá třetí firma má potíže se zaměstnanci

Švýcarsko fatálně přehlíží situaci na trhu práce, kde bude záhy chybět velké množství kvalifikovaných sil. Každá třetí švýcarská firma dnes s obtížemi shání kvalifikované zaměstnance, píše s odvoláním na statistiky deník Neue Zürcher Zeitung.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentka Švýcarska Doris Leuthardová (ilustrační snímek). | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Kvůli stárnutí populace budou v nadcházející dekádě chybět statisíce schopných zaměstnanců, a nezmění to ani skokový nárůst imigrace,“ obává se Neue Zürcher Zeitung.  

„Švýcarsko se dnes snaží především o to, aby odradilo zahraniční firmy a zahraniční pracovní síly. To se nám ale jednoho dne vymstí. Konkurenční boj o schopné zaměstnance už ve světě probíhá a Švýcarsko z něj může vyjít jako poražená země. 

„Letos přišlo do Švýcarska v prvním pololetí tak málo cizinců jako v roce 2005. Zároveň ekonomický růst zvýšil šance unijních obyvatel na nalezení práce doma, a tak se mnozí obracejí ke Švýcarsku zády,“ píše Neue Zürcher Zeitung. Platí to hlavně pro Německo, kde je dnes nezaměstnanost nižší než ve Švýcarsku. Ale oživení registrují i trhy práce ve Španělsku a Portugalsku, a tak ani odtamtud nepřichází mnoho lidí. 

„Do značné míry je to pochopitelné, protože v dobách, kdy hospodářský cyklus míří k propadu, se cizinci do země nehrnou. Spolková rada se však ještě více snaží omezit příchod lidí ze zahraničí, a tím si střílí vlastní gól. Země by neměla ztrácet image přístavu pro vysoce kvalifikované odborníky. A nemusí jít jen o firmy jako Google, IBM a Boston Consulting, ale i o inovativní malé a střední podniky,“ uzavírá švýcarský deník.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme