Švýcarsko nevydá režiséra Polanského k soudu do USA

Švýcarsko nevydá režiséra Romana Polanského do USA. Oznámila to švýcarská ministryně spravedlnosti. Americký soud požadoval vydání Polanského kvůli tomu, že měl v roce 1977 sex s nezletilou dívkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér polského původu Roman Polanski | Foto: Jan Rosenauer

Slavný režisér se tak po několika měsících může znovu volně pohybovat. Polanského zatkli loni v záři ve Švýcarsku, kde zůstal v domácím vězení ve své horské chatě.

Švýcarská ministryně spravedlnosti vysvětlila krok soudu tím, že nelze s jistotou vyloučit chybu v žádosti USA o vydání Polanského. Proti rozhodnutí soudu se navíc nemohou Spojené státy odvolat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza Polanski. Téma pro zpravodaje ČRo ve Francii Jana Pokorného.

Polsko-francouzský režisér Polanski v roce 1977 v Kalifornii přiznal soulož s tehdy třináctiletou dívkou. Strávil 42 dní ve vězení. Pak ale musel odejít do Francie, protože mu hrozil další soud.

Někdejší Polanského milenka v poslední době několikrát žádala americkou justici, aby od stíhání upustila. Ta jí ale nevyhověla.

Na podporu režiséra vznikla i petice, kterou inicioval známý francouzský myslitel Bernard-Henri Lévy.

Jan Pokorný, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme