Švýcarsko prodloužilo FM vysílání ještě o další dva roky. Slibuje, že se jedná o poslední prodloužení

Analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu neskončí ve Švýcarsku v příštím roce, ale až v roce 2026. Informoval o tom tamní Federální úřad BAKOM. Má jít o tzv. konečné prodloužení, které má mediálnímu trhu získat dostatečný prostor pro to, aby se na přechod do digitální doby připravil. Výhradně analogových posluchačů už je však ve Švýcarsku v tuto chvíli minimum.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysílač, Jižní Tyrolsko

Rozhlasové stanice původně zamýšlely vypnout FM nejpozději do konce roku 2024, ale nakonec se tak nestane. | Foto: CC0 Public domain

Úpravou vyhlášky o využívání rádiového frekvenčního spektra (VNF) umožnila Spolková rada, aby stávající rádiové licence pro FM vysílání zůstaly platné i po předchozím datu vypršení platnosti, a to až do konce roku 2026.

Čínská chapadla v českém éteru? Nevysíláme propagandu, hájí se majitel rádia

Číst článek

Provozovatelé rozhlasových stanic mohou ukončit analogové rozhlasové vysílání dříve, ale půjde čistě o jejich rozhodnutí, do kterého je nikdo nebude nutit povinně. Od roku 2020 již není ve Švýcarsku povinné vysílat programy prostřednictvím FM vysílačů.

Rozhlasové stanice původně zamýšlely vypnout FM nejpozději do konce roku 2024, ale nakonec se tak nestane. I v České republice tak bude možné ještě minimálně do roku 2026 zaslechnout při zlepšených příjmových podmínkách švýcarský vysílač Säntis, nejčastěji pak jeho analogovou frekvenci 101,5 MHz.

Jak informoval BAKOM, toto konečné prodloužení dává možnost nejpozději do konce roku 2026 úspěšně dokončit proces migrace z FM na digitální rádio, zejména pak DAB+.

Lukáš Polák, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme