Švýcaři v referendu přijali přísnější regulaci zbraní, pro byly dvě třetiny voličů

Švýcaři v neděli v referendu přijali evropské regulace pro držení zbraní. Podle politologického insitutu gfs.bern pro nová pravidla hlasovalo 64 procent voličů. Držení zbraní a střelba je ve Švýcarsku historickou tradicí. Muži si smějí například ponechat pušky, se kterými absolvovali vojenskou službu. Zpřísnění vyžaduje Evropská unie a je podmínkou, aby Švýcarsko zůstalo součástí schengenského prostoru.

Bern (Aktualizováno: 18:09 19. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 15 kantonech se v neděli hlasovalo o celkem 27 otázkách. Ilustrační foto | Foto: SofieLayla Thal | Zdroj: Pixabay

„To, co se změní, že tyto zbraně, které byly jinak velmi jednoduše k dostání, se budou nově evidovat a každý, kdo bude mít zájem si je pořídit, bude moct učinit i nadále,“ cituje Radiožurnál architekta Tomáše Houdu, který žije ve Švýcarsku.

Většina zbraní v soukromém držení v databázích švýcarských úřadů nefiguruje. Záznamy se začaly pořizovat až v roce 2008, kdy se alpská země stala součástí schengenského prostoru.

Právě kvůli setrvání v bezhraniční zóně muselo Švýcarsko evropskou regulaci schválit. Evropská unie pravidla zpřísnila po teroristických útocích v Paříži. Referendum je pro švýcarskou vládu závazné.

Švýcaři v neděli u volebních uren také schválili změnu daňových podmínek pro velké firmy. Voliči v Basileji naopak odmítli výstavbu obřího akvária v tamní zoo.

nol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme