Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem. Neprošel ani zákaz podpory výrobců zbraní

Švýcaři v neděli v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší odpovědnost svých firem za škody na životním prostředí a za porušování lidských práv v zahraničí. V hlasování ztroskotal i navrhovaný zákaz podpory výrobců zbraní. Informují o tom švýcarská média a světové agentury.

Tento článek je více než rok starý.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve druhém referendu lidé rozhodovali, zda mají centrální banka, nadace a důchodové pojišťovny přestat mít možnost investovat do firem, které vytvářejí více než pět procent obratu díky výrobě válečných zbraní

Ve druhém referendu lidé rozhodovali, zda mají centrální banka, nadace a důchodové pojišťovny přestat mít možnost investovat do firem, které vytvářejí více než pět procent obratu díky výrobě válečných zbraní | Foto: Glories Francois/ABACA | Zdroj: Reuters

Iniciativa pro zodpovědné podnikání navrhla, aby se firmy podnikající v zahraničí musely zodpovídat před švýcarskými soudy, pokud tam nebudou dodržovat lidská práva nebo poškodí životní prostředí. Vláda přišla s mírnějším protinávrhem.

Přísnější verze si v neděli většinu voličů, přestože jí v průzkumech veřejného mínění deklarovali podporu, nakonec nezískala. Podle předběžných údajů sice byly hlasy pro a proti odpoledne vyrovnané, ale proti se vyslovila většina kantonů, což schválení vylučuje.

REFERENDA VE ŠVÝCARSKU

Referenda jsou ve Švýcarsku tradiční formou přímé demokracie a konají se několikrát do roka.

V platnost tak vstoupí zákon, který vládě už schválil parlament. Podle něj zodpovídají za svou činnost dceřiné společnosti švýcarských firem, a to podle u nich platného práva – tedy nikoli jejich švýcarské matky. Ty na ně mají jen dozírat a informovat o tom, sankce jim žádné nehrozí.

Ve druhém referendu lidé rozhodovali, zda mají centrální banka, nadace a důchodové pojišťovny přestat mít možnost investovat do firem, které vytvářejí více než pět procent obratu díky výrobě válečných zbraní. Proti se podle odpoledních odhadů vyslovilo asi 58 procent hlasujících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme