Švýcarsko se stane členem OSN

Organizace spojených národů bude mít nového, 190. člena: Švýcaři se totiž v referendu rozhodli, že se k OSN připojí. Rozhodl o tom jen malý rozdíl hlasů: pro hlasovalo 54 procent lidí. Těsně, ale přece, byl naplněn i zákonný požadavek souhlasu většiny kantonů: dvanáct jich bylo pro a jedenáct proti. Švýcarský ministr zahraničí Joseph Deiss okamžitě požádal o začlenění země do OSN. Švýcarsko se tak stane 190. členským státem organizace; jedinou zemí, která nebude mít plné členství, zůstane pouze Vatikán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Jako detektivka probíhalo rozhodování o přistoupení Švýcarska k politické části OSN. Práce jejich humanitárních organizací se Švýcarsko účastní už léta. Tradicionalisté argumentovali proti vstupu tím, že Rada bezpečnosti OSN s právem veta pouze pro 5 světových mocností není demokratickým orgánem. Pro přijetí návrhu se musela vyslovit nejen většina voličů, ale také většina kantonů.

Markéta Kaclová, Hana Bakičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme