Švýcarsko se vrací ke "stotřicítce" na dálnicích

Švýcaři se rozhodli pro rychlou jízdu. Po 30 letech se znovu vrací k vyšší maximálně povolené rychlosti na dálnicích; sjednocují se tak švýcarské předpisy s většinou evropských. Po nedávném souhlasném referendu, které rozhodlo o zrušení hraničních přechodů se sousedními státy, se tak alpská konfederace stále více přibližuje Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženeva | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší povolená rychlost na švýcarských dálnicích bude napříště 130 kilometrů za hodinu. Ta platí s výjimkou Německa prakticky v celé sjednocené Evropě. Původní ekologické argumenty o odumírání lesů a obavy z vysoké nehodovosti jsou už podle odborníků neúnosné.

"Stotřicítka" byla ve Švýcarsku přitom zavedena už v roce 1975, po osmi letech právě s ohledem na bezpečnost silničního provozu a jeho zátěž pro životní prostředí byla ale rychlost snížena na 120 kilometrů v hodině.

Ekologické argumenty jsou ovšem zpochybněny a bezpečnostní úroveň švýcarských dálnic zcela ospravedlňuje zvýšení rychlosti ve prospěch zrychlení a vyšší plynulosti provozu.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme