Švýcarsko povolí třetím zemím posílat zakoupené zbraně na Ukrajinu. Dál ale budou platit omezení

Švýcarsko s odvoláním na svou neutralitu dlouho odolávalo tlaku na vývoz svých zbraní na Ukrajinu. Stejně tak zakazovalo jiným zemím, aby dodávaly své ve Švýcarsku zakoupené zbraně na Ukrajinu. Nyní horní komora parlamentu zákaz zmírnila, byť s četnými omezeními.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

samohybný protiletadlový systém Gepard

Ukrajinci by především nutně potřebovali náboje do německé samohybné protiletecké houfnice gepard (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Švýcarsko má velmi přísné zákony ohledně vývozu zbraní. Prakticky všechny zbraně, které Švýcarsko vyrobí a nejenom pro svoji armádu, ale pro jiné, musí mít švýcarský souhlas, pokud by měly být vyvezeny do třetích zemí.

Ten se principiálně nevydává, pokud jde do země, která je ve válce. Tudíž od začátku ruského vpádu na Ukrajinu se Švýcarsko snaží hledat způsoby, jak zbraně dále dodávat. Nicméně pro Švýcary je to otázka neutrality.

Systém Gepard je účinnou zbraní proti ruským dronům, brzy ale může čelit nedostatku munice

Číst článek

Horní komora parlamentu, takzvaná Rada kantonů prosadila, že původně švýcarské zbraně prodané do jiné země mohou být exportovány do zemí, které vyznávají stejné hodnoty jako Švýcarsko.

Stále ale existuje omezení, že zbraně nemohou být mladší pěti let. I tak jde ale o velký pokrok, protože dosud o tom Švýcaři nechtěli ani slyšet.

Munice do gepardů

Ukrajinci by především nutně potřebovali náboje do německé samohybné protiletecké houfnice Gepard, která se ukázala jako nesmírně užitečná proti íránským dronů.

Jsou to poměrně jednoduché cíle, které létají pomalu a nejsou maskované a jdou sestřelit i americkým systémem Patriot. Dron stojí asi deset až dvacet tisíc dolarů a není příliš užitečné po něm střílet raketami, které stojí 200 tisíc.

Houfnice Gepard je sestřelují dobře, problém je ovšem v munici. Německo ji sice mělo, ale Švýcaři zakázali její export na Ukrajinu. Německo mohlo poskytnout 60 tisíc nábojů, což vzhledem k tomu, že gepard je schopen vypálit 500 nábojů během jedné minuty není příliš.

Ukrajina by skutečně hlavně chtěla tyto náboje. Potom se můžeme bavit o dalších dělostřeleckých nebo protileteckých systémech Skyguad.

Švýcarsko zablokovalo export munice na Ukrajinu. Odvolalo se na neutralitu a místní zákony

Číst článek

Švýcarský zbrojní koncern před časem navzdory odmítavým signálům z vlády oficiálně požádal o export 96 vyřazených tanků Leopard. Existuje tedy teoretická naděje na přímé dodávky zbraní ze Švýcarska na Ukrajinu. Situace je ale politicky velmi obtížně průchozí.

Hlasování, které bylo velmi těsné v horní komoře, zvrátilo výsledek hlasování v komoře dolní, která návrh odmítla. Nyní ho bude dolní komora parlamentu znovu projednávat. Vzhledem ke všem politickým tradicím a způsobu, jakým se ve Švýcarsku rozhoduje, nebude tento proces příliš rychlý.

Ondřej Soukup, rkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme