Švýcarsko zpřísní svá azylová pravidla

Dvě třetiny účastníků nedělního referenda ve Švýcarsku si přejí, aby země helvétského kříže zavedla tvrdší podmínky pro uchazeče o azyl. Vláda připravila nové zákony zejména proto, aby zamezila takzvané ekonomické imigraci, a to i přesto, že počet žádostí o azyl loni poklesl ve srovnání s rokem 2004 o celou třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženeva | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

V lidovém hlasování se žádný z 26 švýcarských kantonů nepostavil proti, nové, přísnější předpisy naopak všude schválila drtivá většina hlasujících. "Výsledky referenda jsme zaznamenali a litujeme, že zákony prošly," uvedl v reakci na rozhodnutí Švýcarů mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky William Spindler.

Uchazeči o azyl se budou muset připravit na zpřísnění předpisů pro získání dokladů, na odepření sociální pomoci neúspěšným žadatelům a rychlejší repatriaci. Levicová opozice, církve, ale i humanitární organizace se obávají, že na zostření už tak velmi tvrdých podmínek získávání azylu doplatí i oběti válek a pronásledování.

Vláda ale hájí svůj postup, neboť je údajně zaměřen pouze proti těm, kteří azylový systém zneužívají. Loni se ve Švýcarsku o azyl ucházelo více než deset tisíc běženců, nejčastěji z Ruska, Srbska nebo Turecka. Přistěhovalci v současnosti tvoří více než 20 procent populace sedmimiliónového Švýcarska.

Marika Táborská, František Med Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme