Švýcarský prezident do Ufy nepojede, nechtějí ho

Rusko vyzvalo švýcarského prezidenta Kaspara Villigera, aby nejezdil na vzpomínkový obřad na počest obětí srážky dvou letadel nad jižním Německem. Ceremoniál se koná v hlavním městě Baškirské autonomní republiky Ufě, odkud pochází většina mrtvých, převážně dětí. Důvodem žádosti Moskvy je obava prezidentovu bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

květiny na troskách letadla | Foto: ČTK/AP

Představitelé Baškorstánu požádali švýcarského prezidenta prostřednictvím ministerstva zahraničí v Moskvě, aby do Ufy na pohřeb dalších obětí katastrofy letounu Tu-154 nejezdil. Zatímco zpráva z Ufy hovoří jen o tom, že v Baškirii švýcarského hosta rádi přivítají kdykoliv, jenom ne v den pohřbu obětí havárie, ruské ministerstvo zahraničí údajně oznámilo, že by návštěva prezidenta nebyla vhodná s ohledem na problémy se zajištěním jeho bezpečnosti.

Úřady se obávají rostoucích emocí ve městě, odkud pocházela většina 69 obětí katastrofy, a to v souvislosti s možným podílem švýcarských dispečerů na havárii. Mnozí příbuzní zahynulých dětí dávají vinu za neštěstí právě jim. Švýcarský prezident už oznámil, že do Ufy nepojede.

Srážka ruského letadla Tu-154 letícího z Moskvy do Barcelony a nákladního letounu Boeing 757 směřujícího z Bahrajnu do Bruselu si počátkem července vyžádala 71 obětí, z nichž většina pocházela z Baškortostánu. Převážně šlo o děti vysokých činitelů místního vedení, které letěly na rekreaci do Španělska.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme