Švýcarský soud by měl vynést rozsudek nad bývalými manažery Mostecké uhelné

Ve švýcarské Bellinzoně by měl ve dvě hodiny odpoledne padnout rozsudek nad bývalými manažery Mostecké uhelné. Jsou obžalovaní z praní špinavých peněz, porušení povinností při správě cizího majetku a podvodu na českém státu. Prokuratura pro pětici Čechů žádá 5 let vězení, vysoké peněžité tresty a zabavení obstaveného majetku ve výši 14 miliard korun. Šestý obžalovaný, Belgičan Jacques de Groote, si podle obžaloby vzhledem k věku zaslouží podmínečný trest a pokutu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod budovy federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně.

Vchod budovy federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně. | Zdroj: ČTK

Do Bellinzony už dorazili Antonín Koláček a Jacques de Groote. Na vynesení rozsudku by se měl dostavit i Petr Kraus. Zbylí obvinění, Diviš, Čmejla a Klimecký, podle všeho nepřijedou. V případě nepodmíněného trestu mohou soudci rozhodnout i o jeho okamžitém nastoupení. Odvolání by v takovém případě nemělo odkladný účinek.

Ze zabaveného majetku by necelých 6 miliard mohlo připadnout nástupnické společnosti po Mostecké uhelné, která se procesu účastní jako strana poškozená. A prokurátorka požádala i o 3 miliardy korun pro český stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ bývalých manažerů Mostecké uhelné sleduje přímo ve švýcarské Bellinzoně zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Obžalovaní celou dobu jakoukoliv vinu popírají a věří v úplné očištění. I před vynesením rozsudku si jeden z nich, Antonín Koláček, trvá na svém:

„Já jsem plně přesvědčený, že jsme skutečně nikoho nepoškodili a nepodvedli.“ Koláček věří, že soud všechny osvobodí, ale prý je připraven i na možnost, že od soudu odejde v poutech rovnou do vězení.

„Ano, jsem na to připravený. Můj právník se mě na to zeptal minulý týden v pátek a říkal jsem mu, že jsem,“ tvrdí. Přesto ale není nervózní.

„Ne, já jsem úplně klidný. Ale na druhou stranu uznávám, že život je občas složitější, než jsem si původně myslel,“ říká.

Konkrétně teď mu komplikuje život prokurátorka Graziella di Falco, která je přesvědčená, že manažeři koupili Mosteckou uhelnou za peníze, které z ní vyvedli a později zfalšovali účetnictví tak, aby to nebylo poznat.

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Navíc český stát měli podvodem přesvědčit, že akcie, které vlastní, mají nižší hodnotu než ve skutečnosti.

Státní pokladna by tak na rozhodnutí švýcarského soudu mohla vydělat 3,5 miliardy korun. Přes závažnost obvinění si Antonín Koláček do Švýcarska nezabalil žádné věci navíc pro případ, že by skončil ve vězení. Připravuje se ale i na tuto variantu.

„Na druhou stranu od svého právníka vím, že kdykoli za mnou může přijít kdokoli do vězení a přinést mi to, co budu potřebovat,“ dodává Koláček.

Tříčlenný senát federálního soudu by měl rozsudek vynést po 14. hodině.

Petr Kraus, který je obžalován v kauze MUS, se dostavil k soudu ve švýcarské Bellinzoně | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Antonín Koláček a advokát Pavel Kavínek se dostavili k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti ve švýcarské Bellinzoně | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Belgičan Jacques de Groote se dostavil ve švýcarské Bellinzoně k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme