Švýcarský tisk oslavuje tenistu Rogera Federera
Švýcar Roger Federer se třetím vítězstvím ve Wimbledonu zapsal do tenisové historie. Takové titulky vévodí dnešnímu švýcarskému tisku. Listy v Británii věnují prostor charitativnímu megakoncertu Live8. Německé deníky referují o hlasování tamního Spolkového sněmu o nedůvěře vládě. Léto přeje flirtu - to alespoň tvrdí slovenské noviny.
Senzační hattrick, třetí vítězství ve Wimbledonu se včera povedl Švýcaru Rogeru Federerovi. Není divu, že jej švýcarské deníky (obrazně řečeno) vynášejí až do nebes. Tribune De Geneve obdivně popisuje včerejší finále, kde Federer porazil svého amerického protihráče Andyho Roddicka. Naprosto ho deklasoval, píše Tribune De Geneve.
S tím souhlasí i další list Le Temps, a s nadsázkou navrhuje: Neměl by Federer hrát s nějakým handicapem, aby byly obě strany aspoň trochu vyrovnány? Trojnásobným vítězstvím na nejprestižnějším turnaji se Roger Federer navždy zapsal do tenisové historie, dodává deník Le Temps vkomentáři nazvaném Óda na dokonalost.
Jako hráč je z žuly, jako muž ne, píše se zase v listu Neue Zürcher Zeitung. Deník přibližuje čtyřiadvacetiletého hráče z jiného pohledu, než je ten tenisový.
Kromě wimbledonského finále se o víkendu konala ještě další akce: megakoncert na podporu boje proti chudobě v Africe. Málokdo však ví, že také Federer založil nadaci, která podporuje chudé děti v jižní Africe. A část za včerejší výhry 630 tisíc liber, poputuje právě k těmto dětem, uzavírá Neue Zürcher Zeitung.
Úvodníky a komentáře v dnešních britských novinách jsou stále ve znamení sobotního megakoncertu Live8 a nadcházejícího summitu průmyslových zemí G8 ve skotském Gleneagles. Z tisku vybíral spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve Velké Británii Milan Kocourek
Německé, ale i další evropské deníky komentují páteční hlasování německého Spolkového sněmu o vyslovení důvěry současné vládě. Poslanci vyslovili vládě nedůvěru, což zcela odpovídá záměrům kancléře Schrödera. Teď je na tahu prezident Horst Köhler, který může, ale také nemusí rozhodnutí poslanců přijmout. Podle některých názorů je totiž celé hlasování protiústavní.
Deník Die Welt se domnívá, že prezident Köhler Spolkový sněm nakonec rozpustí, přestože si je vědom, že to může být protiústavní. Politické špičky balancují na hraně ústavy, a to není pro stát dobré, varuje deník. Zároveň však upozorňuje na to, že všechny politické strany se chovají, jako by jediným řešením politické krize byly předčasné volby. Všechny totiž očekávají, že si v předčasných volbách přilepší, konstatuje německý Die Welt.
Léto přeje flirtu, tak neváhejte, radí svým čtenářům slovenský list Pravda. Kdyby období dovolených nepřálo letnímu flirtu, bylo by to proti přírodě, myslí si deník. Lidé na dovolené by měli odhodit všední starosti a všímat si toho, čeho by si nikdy nevšímali nebo dělat věci, které by je nikdy nenapadly. Například otevřeně komunikovat s neznámými lidmi, zářivě se usmívat nebo provokovat tělem.
Přímořská střediska jsou přímo nabitá uvolněnou atmosférou a na pláži se najde dostatek místních playboyů. Ovšem je zásadní rozdíl mezi nezávazným flirtem a nezávazným sexem, upozorňuje deník a vysvětluje: To první je umění, hra se slovy a tělem. To druhé je nezodpovědnost nejvyššího stupně.
Podle údajů OSN je ve Španělsku 63 tisíc nakažených virem HIV a v Itálii na padesát tisíc. Pozor byste měli dát také na zákony: v Chorvatsku byste mohli za milování na pláži dostat pokutu až 150 eur, ve Španělsku dokonce tisícovku. Zato v Bulharsku je to zadarmo a tamní policisté vám ještě poradí, kde najdete ty nejlepší pláže pro milování, radí slovenská Pravda.
Spojené státy dnes slaví Den nezávislosti. 4. července roku 1776 totiž americký kongres přijal Deklaraci nezávislosti. Více zdeníku Christian Science Monitor: Vteto den Američané dávají najevo hrdost na svou zemi pořádají oslavy, vyvěšují vlajky. Ve mnohých amerických rodinách se však také odehrává podobný rozhovor:
"Mami, proč jsou všude vlajky?" "Protože slavíme zvláštní svátek." "A dostanu dárky?" "Ne, zlato, v tenhle den se dárky nedávají," odpovídá maminka. Děti zkrátka nerozumí svátku, kdy po ulicích nechodí Santa Claus a kdy se nerozdávají dárky. Přesto by i děti měly pochopit, jak důležitý den právě čtvrtý červenec je, dodává Christian Science Monitor.