Švýcarští vědci vynalezli "sprej důvěřivosti"

Představte si, že vás neznámý člověk na ulici poprosí o půjčku a vy mu beze všeho dáte peníze. Anebo politik bude chtít, abyste ho zvolili do funkce, a vy pro něho skutečně hlasujete. Důvodem je hormon oxytocin, který posiluje důvěřivost. Jeho účinky nejnověji odhalili švýcarští vědci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V laboratoři

V laboratoři

Vedoucí týmu curyšské univerzity Ernst Fehr přiznává, že jako každý užitečný objev lze i ten jeho zneužít. Naštěstí se oxytocin zatím aplikuje jen jako nosní sprej, tedy s plným vědomým pacientů.

Vědci udělali pokus s dobrovolníky, s nimiž si hráli na investory. Měli rozhodnout, kolik by půjčili peněz věřitelům za určitých podmínek. Ti z figurantů, kteří byli pod vlivem nosního spreje s oxytocinem, skutečně byli náchylní ke štědřejším úvěrům než ti, kterým vědci vstříkli jen placebo.

Švýcarským specialistům se tak podařilo odhalit základní stavební kámen míry důvěřivosti. Pokusy se prováděly i na zvířatech a prokázaly, že u savců oxytocin ovlivňuje partnerské vztahy, tedy i nevěru, mateřkou péči, sexuální vztahy a sociální vztahy.

Objev by mohl pomoci zejména při léčbě autistů, ale kdoví, zda ho v budoucnu nebudou manželky tajně přidávat do kávy svým manželům.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme