Švýcarští vědci vynalezli "sprej důvěřivosti"

Představte si, že vás neznámý člověk na ulici poprosí o půjčku a vy mu beze všeho dáte peníze. Anebo politik bude chtít, abyste ho zvolili do funkce, a vy pro něho skutečně hlasujete. Důvodem je hormon oxytocin, který posiluje důvěřivost. Jeho účinky nejnověji odhalili švýcarští vědci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V laboratoři

Vedoucí týmu curyšské univerzity Ernst Fehr přiznává, že jako každý užitečný objev lze i ten jeho zneužít. Naštěstí se oxytocin zatím aplikuje jen jako nosní sprej, tedy s plným vědomým pacientů.

Vědci udělali pokus s dobrovolníky, s nimiž si hráli na investory. Měli rozhodnout, kolik by půjčili peněz věřitelům za určitých podmínek. Ti z figurantů, kteří byli pod vlivem nosního spreje s oxytocinem, skutečně byli náchylní ke štědřejším úvěrům než ti, kterým vědci vstříkli jen placebo.

Švýcarským specialistům se tak podařilo odhalit základní stavební kámen míry důvěřivosti. Pokusy se prováděly i na zvířatech a prokázaly, že u savců oxytocin ovlivňuje partnerské vztahy, tedy i nevěru, mateřkou péči, sexuální vztahy a sociální vztahy.

Objev by mohl pomoci zejména při léčbě autistů, ale kdoví, zda ho v budoucnu nebudou manželky tajně přidávat do kávy svým manželům.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme