Syn novinářky Galiziové viní z její smrti maltskou vládu. Do vyšetřování se zapojí i FBI

Vražda Daphne Caruanové Galiziové vyvolala silné znepokojení nejen na Maltě, ale i v dalších evropských zemích. Syn nejznámější maltské novinářky z její smrti viní tamní vládu. Nezávislého vyšetřování, po kterém volá opozice, se zúčastní forenzní experti z Nizozemska a agenti americké FBI.

Tento článek je více než rok starý.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož

Asi nejznámější maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla zavražděna, v jejím autě explodovala nálož | Zdroj: koláž iRozhlas.cz, Reuters

Událost vyvolala v celé zemi pobouření. Podle úřadů je to historicky první vražda novináře na Maltě. Asi tři tisíce lidí přišly v pondělí večer truchlit na smuteční pochod ve městě Silema.

Vzpomínka na zavražděnou novinářku, která vznikla při pondělním smutečním pochodu. | Zdroj: Reuters

Z davu pak vystoupil blízký přítel zesnulé novinářky Luke Frendo. Řekl, že to je bezesporu černý a velmi smutný den pro celou Maltu. Daphne podle něj nebyla jen novinářkou, ale taky nebojácným člověkem a jedním z pilířů maltské demokracie. Dodal taky, že doufá, že její smrt nebyla zbytečná a že se její role ujme někdo další.

Sociální sítě plné Daphne

Syn novinářky Matthew Caruana Galizia na Facebooku napsal, že za vraždou jeho matky stojí vláda, protože novinářka odhalovala politickou korupci.

„Moje matka byla zavražděna, protože stála mezi zákony a těmi, kdo je chtěli porušovat, stejně jako mnoho dalších silných novinářů,“ napsal na svém profilu. Vybrali si jí prý proto, že byla jediná.

'Blogující fúrie.' Zavražděná novinářka Galiziová odkrývala kauzu Panama Papers i korupci na Maltě

Číst článek

Vraždu 53leté novinářky ostře odsoudil maltský premiér Joseph Muscat. Právě jeho blízké Caruanová Galiziová ostře kritizovala. V souvislosti s kauzou Panama Papers je obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam chodily úplatky z Ázerbájdžánu.

Muscat vraždu označil za barbarský čin a zároveň i útok proti svobodě vyjadřování. Dodal taky, že pro takový čin neexistuje ospravedlnění a že nepoleví, dokud nedosáhne spravedlnosti.

A na vraždu novinářky lidé reagují také na Twitteru. Mezi mnoha tweety se objevil i jeden od zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ten nabídl odměnu v přepočtu půl milionu korun za informace, které povedou k dopadení vrahů novinářky.

Maltskou investigativní novinářku zabila bomba v autě. 'Podvodníci jsou všude,' napsala před smrtí

Číst článek

Za Evropskou komisi vraždu odsoudil její mluvčí Margaritis Schinas: „Předseda Juncker i celá evropská komise odsuzuje tuto vraždu nejtvrdším možným způsobem. Právo novinářů na investigativní práci a na kladení nepříjemných otázek je základem našich hodnot a mělo by být vždy garantované."

Vůdce maltské opozice Adrian Delia přirovnal vraždu novinářky k útoku na demokracii i svobodu slova a vyzval k nezávislému vyšetřování. Toho se budou účastnit i forenzní experti z Nizozemska a agenti americké FBI.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme