Syřané volí parlament, opozice chce ale odchod prezidenta Asada a konec režimu

Syřané mohou od rána volit své kandidáty do parlamentu. Damašek hlasování zorganizoval na pozadí krvavého konfliktu, ve kterém už zahynulo na 12 tisíc lidí. Nejméně tři čtvrtiny z nich tvoří oběti vládních útoků, zbytek jsou naopak lidé zabití opozičními povstalci a teroristy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané hlasující ve volební místnosti v Damašku

Syřané hlasující ve volební místnosti v Damašku | Zdroj: Reuters

Syrská státní média ukazují fronty lidí u volebních místností, registraci voličů a následné vhazování hlasovacích lístků do uren. Státní televize také vysílá záběry s transparenty nebo předvolebními plakáty lidí, kteří podporují prezidenta Bašára Asada.

Jiné informace ale nabízí syrská opozice, která vyzývá k bojkotu voleb. V oblastech, kde docházelo v uplynulých měsících k tvrdým bojům a kde je významné zastoupení protirežimně naladěných Syřanů, jsou prý volební místnosti téměř prázdné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu syrských parlamentních voleb informoval v Odpoledním Radiožurnálu bízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Dochází údajně také k ozbrojeným střetům mezi vládními silami a rebely, a to v tradičních místech nepokojů, jako jsou města Hamá, Homs nebo Darj az-Zór na východě Sýrie. Zahynulo nejméně deset lidí. Zhruba měsíc již v Sýrii platí příměří a střetů i mrtvých je tak méně než v uplynulém roce.

Parlamentní volby jsou v Sýrii klíčovým bodem reforem, které slíbil prezident Asad pod vlivem arabského jara zhruba před rokem. Také nechal přepsat ústavu, vypsal volby a byla přijata řada dalších zákonů. Opozici je to ale málo a chce, aby Asad a celý jeho režim odešli od vlády. Volby považuje za kompromis, který přišel pozdě.

Prezident Asad – muž, který spojuje i rozděluje Sýrii

Číst článek

Vláda slibuje, že role parlamentu bude po volbách jiná, ale už jeho dosavadní úloha byla podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka často spíše fraškou. V drtivé většině se hlasovalo jednohlasně, poslanci skandovali na podporu prezidenta Asada a politická debata byla naprosto vyloučená.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme