Syřané vyhlásili Den odporu, policie opět střílela

Pátek je v Sýrii Dnem odporu – po modlitbách lidé v syrských městech opět masově demonstrovali proti prezidentu Bašáru Asadovi. Policie proti nim zasáhla, pět lidí zabila a několik desítek jich zranila. Prezident rovněž nechal rozmístit svá vojska v Damašku a při pobřeží země. Vláda tvrdí, že chce jen obnovit bezpečnost, mír a stabilitu a že zasahuje proti teroristickým skupinám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Muž ve vojenských maskáčích na střeše ve městě Homs zachycený amatérskou videokamerou během ostřelování civilistů

Sýrie. Muž ve vojenských maskáčích na střeše ve městě Homs zachycený amatérskou videokamerou během ostřelování civilistů | Zdroj: Reuters

Tanky jsou ve městech Homs, Rastan a Bánjás, vojáci se pohybují v damašských předměstích. Bezpečnostní síly rozehnaly protesty na předměstí i v centru Damašku. Nepokoje vypukly prakticky ve všech velkých městech a policie pozatýkala několik set demonstrantů – včetně známého opozičního vůdce, čtyřiašedesátiletého Riáda Seifa, který ve vězení strávil celkem osm let a trpí rakovinou prostaty.

„Podle posledních informací byla drobná demonstrace na předměstí Damašku v Mídánu, ale tam se odpůrci režimu střetli s několika demonstrujícími, kteří byli pro Bašára Asada. Centrum města je klidné, náměstí Abbásovců, kde se obvykle něco odehrávalo, je volné,“ telefonuje z Damašku česká velvyslankyně Eva Filipi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Martin Dorazín přináší aktuální zprávy ze Sýrie

Masivní demonstrace proběhla v Bánjásu, druhém centru větších protestů po Dará. „Včera tady byly velké přesuny vojska a tanků k Bánjásu. Tam demonstrace probíhají už několik dnů, ale hesla nejsou příliš přitažlivá. Po volání po pádu režimu jsou dalšími hesly ‚Křesťané ze země a alahujté do hrobu‘ – alahujté jsou ti, kteří dnes vládnou,“ upřesňuje Filipi.

„Syrské demonstranty máme ještě méně přečtené, než ty lybijské a můžeme se od nich ještě dočkat různých překvapení,“ komentuje hesla zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák popisují a odhadují vývoj syrských demonstrací ve Světě o jedné

Naopak Dará syrské tanky opouštějí a armáda pustila do města zástupce Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Ochránci lidských práv tvrdí, že si boje a zásahy armády ve městě vyžádaly 350 mrtvých.

Zároveň hlásí několik desítek zastřelených syrských vojáků. „Někteří mohli být zastřeleni svými kolegy, když nechtěli střílet do davu, ale pár desítek jich mohlo být zastřeleno nikoli demonstranty, ale povstalci. A ti nemají demokratické cíle – jsou mezi nimi i lidé, kteří si právě například přejí odchod křesťanů ze země,“ varuje Slezák.

Také Filipi potvrzuje, že se demonstrací účastnili ozbrojení salafisičtí muslimové. Upozorňuje zároveň, že prezident Asad souhlasil s humanitární misí OSN do Sýrie.

Mrtvých je údajně kolem sedmi stovek. Ověřit se však nedají počty zatčených, kterých je možná na dva a půl tisíce. „Jsou zprávy, že alespoň někteří zatčení byli drasticky mučeni: žádný waterboarding, ale trhání nehtů,“ podotýká Slezák.

Spojené státy a Itálie upozornily vládu v Damašku, že zostří sankce, pokud režim nepřestane s útoky na prodemokratická shromáždění. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová uvítala podobnou snahu Evropské unie.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Milan Slezák, Martin Křížek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme