Syřani stříleli na turecké autobusy vracející se s poutníky z Mekky

Turečtí poutníci, kteří se vraceli přes Sýrii z Mekky, se dostali pod palbu syrských vojáků. Podle tureckého ministra zahraničí vojáci zaútočili na tři turecké autobusy na jednom z kontrolních stanovišť poblíž města Homs, centra odporu proti syrského režimu. Při útoku byli zraněni dva muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tajjip Erdogan zahajuje návštěvu Egypta | Zdroj: Reuters

Podle svědectví tureckých cestujících začali syrští vojáci bezdůvodně střílet poté, co se dozvěděli, že autobusy jsou z Turecka. Napsal to turecký deník Zaman. Jeden z vojáků měl údajně proklínat tureckého premiéra Erdogana.

Všichni cestující se vrátili na území Turecka. Raněné po překročení hranic převezli do nemocnice v nejbližším městě Antakya. Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, incident Turecko nyní vyšetřuje. Zatím totiž není úplně jasné, jak se všechno seběhlo. Dokonce není ani zcela jisté, že útočili syrští vládní vojáci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem syrské krize jsme v Odpoledním Radiožurnálu rozebrali s blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem

Ministerstvo zahraničí mezitím vyzvalo turecké občany, aby neplánovali cesty do Sýrie, pokud nejsou nezbytné. „Což je ale varování, které platí už několik dní. Vlastně od útoků syrských provládních davů na turecké diplomatické mise,“ upozornil zpravodaj.

Incident napětí mezi oběma zeměmi ale ještě zhoršil. Turecko stupňuje na režim prezidenta Bašára Asada nátlak a požaduje, aby ukončil násilí v zemi. Premiér Recep Tayyip Erdogan na Asadovu adresu prohlásil, že jeho dny v roli lídra země jsou sečteny. Turecko také prosazuje prouhlobení sankcí vůči Sýrii.

Jak ale upozornil zpravodaj, syrský prezident Asad před několika dny řekl, že se nepodvolí žádnému nátlaku. Navíc nové sankce by měly mezinárodní dopad i v okolí Sýrie.

„Například v Libanonu se hodně píše o tom, že Američané tlačí na libanonské banky, aby v žádném případě Sýrii nepomáhaly. Podobně se postih Sýrie může dotknout průmyslu a obchodu, dokonce i přímo v samotném Turecku a také v arabských zemích,“ uvedl.

Dodal, že poměrně kontroverzní je pozastavení členství Sýrii v Lize arabských států. „Neví se k čemu povede. Ruský ministr zahraničí za tím vidí jistý vliv západu. Ale i izraelský ministr obrany řekl, že vyloučení z LAS je to kontraproduktivní. Protože po něm už nejsou žádné páky na Asada,“ dodal zpravodaj.

Břetislav Tureček, Julie Urbišová, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme