Syrská státní média viní povstalce z útoku jedovatým plynem. Ti tvrdí, že chemické zbraně nevlastní

Desítky civilistů musely v sobotu v syrském městě Halab (Aleppo) vyhledat lékařskou pomoc po údajném útoku jedovatým plynem, z něhož syrská státní média viní povstalce. Syrští rebelové takové obvinění odmítli s tím, že opozice chemické zbraně nevlastní, napsala dnes agentura AP. Lékaři podle ruské agentury Interfax později upřesnili, že ošetřili 73 civilistů, včetně čtyř dětí.

Damašek (Aktualizováno: 9:46 25. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo (ilustrační foto) | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Většina lidí, kteří byli přijati do nemocnic v severosyrském Halabu, měla dýchací problémy a rozmazané vidění, řekli lékaři státní televizi. Jeden z lékařů uvedl, že dvě osoby jsou v kritickém stavu. Státní televize ukázala záběry, na nichž je vidět lékaře, jak ošetřují muže a ženy na nemocničních lůžcích.

Komunista Ondráček má jet do Sýrie s mobilní ambulancí, chce tím ukončit debatu o sirotcích

Číst článek

Místní guvernér Husajn Diab, který pacienty v nemocnici navštívil, prohlásil, že povstalci vypálili na jednu z městských čtvrtí střely s jedovatým plynem. Státní televize bez dalších podrobností oznámila, že vládní vojáci na útok odpověděli a zasáhli cíl.

Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal. Šéf halabské policie upřesnil, že střely zasáhly čtvrť Chálidíja a vítr pak plyn roznesl do okolí.

„Podle předběžných údajů, potvrzenými zejména příznaky otravy u zraněných, byly granáty použité povstalci při ostřelování obytných čtvrtí naplněny chlorem,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov s odvoláním na poznatky, které ve městě získali po příjezdu ruští vojáci-chemici. Povstalci podle něj ostřelovali Halab z minometů z demilitarizovaného pásma v provincii Idlib, poslední, kterou ještě ovládají radikálové a odpůrci režimu Bašára Asada.

Generál Konašenkov připomněl dřívější ruská prohlášení, že „bílé přilby“ - tedy záchranáři působící na území kontrolovaném povstalci - chystají v demilitarizovaném pásmu provokaci, aby mohly obvinit vládní síly z použití otravných látek proti místnímu obyvatelstvu. Moskva je podle mluvčího připravena posoudit incident s Tureckem, které má podle dohody s Ruskem za pásmo v Idlibu zodpovídat.

Potraviny, léky nebo vakcíny. Do uprchlického tábora Rukbán téměř po roce dorazila pomoc

Číst článek

Povstalečtí velitelé a představitelé opozice tvrzení vlády, která má Halab pod kontrolou, odmítli. Zároveň obvinili Damašek ze snahy zmařit stávající příměří a snahy o zahájení politických rozhovorů. Opoziční bojovníci nemají chemické zbraně ani prostředky, jak by je mohli odpálit, prohlásil povstalecký velitel Abdassalám Abdarrazák.

Chlor nebo sarin

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou skupinu Islámský stát z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Halabu, který si vyžádal 25 obětí, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme