Asadův režim nerespektuje rezoluci OSN. Německo a Francie chtějí po Rusko nátlak na Damašek

Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující bezodkladné nastolení třicetidenního příměří v Sýrii v neděli ráno syrské vládní síly obnovily bombardování cílů v oblasti syrské východní Ghúty. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii monitoruje. Podle ní jednotky prezidenta Bašára Asada dvakrát udeřily na periferii města Dúmá ve východní Ghútě.

Damašek/Bejrút (Aktualizováno: 16:44 25. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Londýně vyzývají k záchraně syrské Ghúty. | Foto: Paul Hackett | Zdroj: Reuters

Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci žádající příměří v Sýrii, které má začít okamžitě a trvat nejméně 30 dní. Cílem je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných.

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně odhlasovala klid zbraním v Sýrii na 30 dní

Číst článek

Teherán v neděli řekl, že útoky na ta předměstí Damašku, která ovládají teroristé, budou pokračovat, jinde ale budou Írán i syrské vládní síly respektovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Podle polooficiální agentury Tasním to prohlásil náčelník generálního štábu íránské armády generál Mohammad Bakeri.

Impulzem k rezoluci byla katastrofální situace ve východní Ghútě, kterou ovládají povstalci. Vládní jednotky zintenzivnily bombardování oblasti začátkem tohoto měsíce a jen za poslední týden tam podle SOHR zemřelo na 500 civilistů, včetně 120 dětí. V obležení vládních jednotek tam žije na 400 000 lidí.

Příměří se ale nemá vztahovat na operace vedené proti extremistům z organizace Islámský stát, teroristické sítě Al-Káida a Fronty dobytí Sýrie (bývalá Fronta an-Nusra).

Na žádost Ruska byla formulace doplněna o „další osoby, skupiny a hnutí spojené s Al-Káidou a Islámským státem, stejně jako další teroristické skupiny určené Radou bezpečnosti". Za teroristické skupiny ale považuje syrská vláda a Rusko, které ji podporuje, i některé povstalce, jež podporuje západní koalice.

Bombardování syrské Ghúty nekončí. Radu bezpečnosti OSN čeká odložené hlasování o příměří

Číst článek

Dvě nejvlivnější povstalecké skupiny působící v oblasti syrské východní Ghúty, která byla poslední týden cílem intenzivních náletů sil syrského prezidenta Bašára Asada, rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující třicetidenní příměří v Sýrii přivítaly.

Ultrakonzervativní povstalecká skupina Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak ar-Rahman v oddělených prohlášeních slíbily, že budou chránit konvoje s humanitární pomocí, které přijedou do zmíněné povstalecké enklávy ležící poblíž metropole Damašku.

Rebelové rovněž uvedli, že budou dodržovat klid zbraní. Varovali ale zároveň, že odpoví na jakékoli porušení příměří ze strany syrské vlády a jejích spojenců.

Naopak Turecko nebude respektovat příměří v Sýrii. Podle Ankary se klid zbraní nedotkne ofenzivy u města Afrin, kterou turecká armáda vede už víc než měsíc proti syrským Kurdům. Zástupce premiéra Bekir Bozdag to řekl agentuře Reuters.

Macron, Merkelová, Putin

Vedoucí představitelé Německa a Francie v neděli vyzvali ruského prezidenta, aby vyvinul maximální tlak na syrskou vládu s cílem zastavit boje ve východní Ghútě.

Peklo na zemi. 'Východní Ghúta nemůže čekat, ukončete okamžitě boje,' vyzývá šéf OSN

Číst článek

Spolková kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu s Vladimirem Putinem dali jasně najevo, že příměří je základem pokroku na cestě k politickému řešení krize v Sýrii v rámci ženevských mírových rozhovorů pod vedením OSN, informoval podle agentury Reuters mluvčí německé vlády.

Kreml Putinův telefonát s Merkelovou a Macronem potvrdil. Státníci během něj vyzdvihli důležitost společných snah o nastolení příměří, požadovaného v sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Shodli se zároveň na potřebě posílení výměny informací o situaci v Sýrii.

Putin své protějšky podle Berlína informoval o „praktických opatřeních přijatých ruskou stranou v zájmu evakuace civilistů, dopravy humanitárních zásilek a zajištění lékařské pomoci pro syrské civilisty" postižené ozbrojeným konfliktem v oblasti východní Ghúty u Damašku.

Ondřej Elbel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme