Zadržení teroristé půjdou před zvláštní soud, řekl Asad. Pochybuje, jestli byl Bagdádí opravdu zabit

Členové teroristické organizace Islámský stát, kteří jsou vězněni v Sýrii, budou postaveni před místní soudy specializované na teroristické činy. V rozhovoru pro Paris Match to řekl syrský prezident Bašár Asad. Odpovídal na dotaz k dohodě vlády se Syrskými demokratickými silami (SDF), která se spolu s mezinárodní koalici zasloužila o březnovou porážku IS v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tzv. Islámský stát nezmizí - a to ani tehdy, až přijde o všechna jím dobytá území v Sýrii a Iráku. (Na ilustračním snímku černá vlajka, známý symbol džihádistů.)

Velké množství členů Islámského státu drží kromě Sýrie i Irák | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve věznicích a táborech, které příslušníci SDF, z velké části tvořeni Kurdy, střeží na severu Sýrie, je nyní zhruba 10 000 zajatých členů Islámského státu. Mezi nimi také přibližně 2000 cizinců.

Popravy a drancování, kritizuje lidskoprávní organizace tureckou bezpečnostní zónu v Sýrii

Číst článek

Kurdové se na Damašek obrátili s prosbou o ochranu poté, co se v říjnu rozhodly Spojené státy stáhnout své vojáky z oblasti, kde předtím hlídkovali právě s Kurdy. Proti kurdským oddílům YPG, které Ankara považuje za teroristy a které jsou součástí SDF, pak Turecko zahájilo ofenzivu s cílem vytlačit je z blízkosti turecké hranice.

Zajatce Islámského státu drží také Damašek po boji své armády s teroristy. Tito zajatci jsou však v jiných částech země a není známo, zda již byli postaveni před soud, uvedla agentura AP. V podobné situaci je také Irák, který ale zajatce z Islámského státu, a to včetně cizinců, soudí rychle a mnozí z nich dostali trest smrti.

Věznice po bojích

Boje na severu Sýrie, které vyprovokovalo Turecko, vyvolaly obavy, že by věznění členové Islámského státu mohli z věznic uprchnout na svobodu. Redaktor listu Paris Match se tak syrského prezidenta Asada zeptal, co hodlá udělat se 400 francouzskými radikály, kteří jsou mezi vězněnými cizinci.

„Všichni teroristé, kteří jsou v oblastech kontrolovaných syrským státem, podléhají syrskému právu. A to je v otázce terorismu jasné. Máme soudy specializované na teroristické činy a ti lidé budou soudně stíháni,“ řekl Asad.

V rozhovoru se také hovořilo o smrti vůdce Islámského státu Abú Bakra Bagdádího, který zemřel při říjnové operaci amerického komanda v západní Sýrii. Americký prezident Donald Trump po operaci mimo jiné děkoval i syrské vládě. Na otázku, proč Trump Sýrii poděkoval, Asad odpověděl: „Směji se vždy, když tuto otázku dostanu, protože je mnohem důležitější ptát se, zda byl Bagdádí opravdu zabit a zda se toto 'fantastické představení' zinscenované Američany ve skutečnosti opravdu stalo.“

„Je to jeden z jeho pěkných vtipů. Je to vtip,“ dodal syrský prezident na adresu Donalda Trumpa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme